,

Разходите за живот растат: Самостоятелно живеещ човек се нуждае от поне 1521 лв. на месец

Животът в България продължава да поскъпва, а данните за първото тримесечие на 2025 г. го потвърждават категорично. Според последния анализ на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИО) към Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), самостоятелно живеещ и работещ човек у нас се нуждае от най-малко 1521 лв. нетен месечен доход, за да покрие основните си разходи. За семейство с едно дете и двама работещи възрастни необходимата сума достига 2738 лв.

В същото време, за да постигнат този чист доход след облагане, служителите трябва да получават около 2000 лв. брутно възнаграждение, посочи президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на днешната пресконференция.

Разходите за живот са се увеличили с 3.2% спрямо предходното тримесечие и с 4.6% на годишна база. През последните две години инфлацията осезаемо засяга най-вече стоките от първа необходимост.

Сред продуктите с най-голямо поскъпване се открояват:

  • хляб и зърнени храни (+10%);
  • кафе, чай и какао (+17.4%);
  • краве масло (+23.7%);
  • плодове (+5.8%);
  • млечни продукти (+5.1%);
  • риба и рибни продукти (+4.1%).

Единственото понижение в цените за периода е при яйцата. За сметка на това обаче производствените цени са нараснали с цели 16.2% само през последното тримесечие, отбеляза Виолета Иванова от ИССИО.

Според анализа, България продължава да е сред страните с най-високи цени на олиото и ориза в ЕС, а краставиците у нас са най-скъпи в целия съюз.

С минималната работна заплата, българинът може да си позволи т.нар. малка потребителска кошница (включваща 20 жизненоважни продукта) едва девет пъти месечно. За сравнение, в съседна Румъния същата кошница може да бъде закупена 16.8 пъти.

От КНСБ настояват за въвеждане на ясна дефиниция и методология за изчисляване на издръжковата заплата, която да гарантира базова жизнена сигурност. Синдикатът подкрепя също транспонирането на европейските директиви за прозрачност на възнагражденията и за адекватност на минималното заплащане.

„Продължаваме да сме по улиците и ще сме по улиците. Хората са недоволни и няма да се примирят – нито тези в градския транспорт, нито тези, които дадоха само знак със своята протестна готовност, но сега се готвят за конкретни действия, говоря за работещите в националните и обществени медии – БНТ, БНР и БТА, нито тези в училищното и детско здравеопазване“, коментира Димитров.

Въпреки празничните дни, недоволството в редица сектори продължава да нараства. Протестите – състояли се преди и тези, които още се подготвят, – ясно показват, че социалното напрежение остава високо.

Прегледи на публикации 👁️ : 13

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *