Два дни преди края на кампанията, участниците са похарчили общо 2 528 822 лв. за реклама. Това са средствата, отчетени за двата избора – за Европейски парламент (ЕП) и за Народно събрание, към 5-и юни 2024 г., съобщи Институтът за развитие на публичната среда.
Рязко увеличение на разходите в последните дни
Разходите за медии на участниците са нараснали с повече от един милион лева в последните десет дни. Тази сума е сходна със средствата в кампанията за изборите от април 2023 г. и почти равна на тези за кампанията за президентски и парламентарни избори от ноември 2021 г.
Тактики на политическите формации
Партиите традиционно изчакват последните дни преди изборите, за да засилят рекламата на посланията си в медиите. Само две формации не са сключили договори към 5-и юни 2024 г. Най-много средства са похарчили от “Възраждане” – 493 385 лв., следвани от “Продължаваме Промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) с 373 410 лв. и “Има Такъв Народ” (ИТН) – 241 928 лв.
Значително разместване в разходите
Възраждане: Увеличават три пъти разходите си за реклама в последната седмица и сключват договори за сериозни суми с двете големи частни телевизии у нас.
ИТН: Сключват споразумения с bTV и Nova TV, което води до увеличение от десет пъти на разходите им за реклама спрямо първите 20 дни от кампанията.
ГЕРБ-СДС: Подхождат по различен начин и към този момент нямат сключени договори с нито една от двете телевизии.
Медии с най-голямо финансиране
Общо 31 медии са публикували договори с политическите формации. На първо място по привлечени средства продължава да е телевизия Евроком с 566 081 лв., следвана от БНТ с 492 038 лв. и Nova TV с 345 656 лв.
Телевизия Евроком е сред най-предпочитаните за реклама, избрана от 22 формации, както парламентарни, така и по-малки политически субекти. Регистърът на ЦИК също показва, че към медията са насочени значителна част от пакетите в кампанията за ЕП и Народно събрание.
Вашият коментар