Путин е убеден, че Украйна и други “исторически руски земи” могат да бъдат върнати само като част от глобалното преразпределение на света – ръководител на Службата за външно разузнаване

Кремъл е на мнение, че при глобално преразпределение на света той може да върне в състава на РФ “историческите руски земи”, и вижда вътрешната дестабилизация в Украйна като ключ към печалбите на Русия. 

“Путин е убеден, че Украйна и други “исторически руски земи” могат да бъдат върнати, а империята – възстановена само като част от глобалното преразпределение на света. Такова преразпределение може да продължи 10 – 15 години, съпроводено от конфликти с различен мащаб и интензивност, евентуално с използване на ядрени оръжия. Освен това войната срещу Украйна се възприема от Кремъл като важен, но не и единствен фронт за Русия, която всъщност води световна война със САЩ и Запада като цяло”, пише ръководителят на Службата за външно разузнаване (СВР) Александър Литвиненко в авторска статия за “Интерфакс-Украйна”.

Според него този подход поражда четири задачи, които Кремъл решава в момента. Първата неговата задача е да осигури вътрешна стабилност, да мобилизира населението и икономиката и да увеличи производството на оръжия и военна техника.

Литвиненко подчерта, че засега Москва успява да осигурява икономическа стабилност и контрол върху обществено-политическите процеси. Обаче през 2026 г. обемът на военното производство в Русия трябва да поддържа широкомащабни военни действия с висока интензивност, а през 2028 г. Русия трябва да възстанови военния си потенциал, който е имала през 2022 г. Точно с тази цел е формиран руският бюджет за 2024 – 2026 г.

Според ръководителя на СВР втората задача на Кремъл е да създаде коалиция от алтернативни на Запада държави – “коалиция на мнозинството”. Този формат “Глобален юг+” трябва да популяризира алтернативни на Запада модели (политически, икономически, финансови, хуманитарни, ценностни и т.н.). Целта на РФ при изграждането на коалицията е да “нормализира Запада”.

В тази връзка Литвиненко подчерта ролята на засиления ядрен шантаж, наред с другото, благодарение на който трябва да се пречупи волята на Запада за конфронтация, да се убедят западните елити, че те губят и следва мирно да се оттеглят. Ключовата роля тук е да се укрепи военната мощ на Русия, Китай и другите страни от коалицията на мнозинството.

Третата задача на Кремъл според Литвиненко е подготовка за бъдеща агресия срещу други държави. Приоритет сега са Молдова, Литва, Латвия и Естония – цялата западна част на бившия СССР. Кремъл вече е започнал да работи в тази насока. Поводът е нарушаването на правата на рускоговорящите (предимно в Латвия и Естония). Москва вече крещи за потискането на рускоговорящите в балтийските държави и за правото на народите на самоопределение.

“След изпращането на руски дипломати-шпиони, руснаците активно проникват в страните от Европа, особено в Южна, със свои агенти, като създават предприятия, неправителствени организации и др. Налице са признаци за подготовка на инфраструктура за диверсионна дейност за една голяма война (подход, изпитан в съветската епоха)”, отбелязва ръководителят на СВР.

По думите му четвъртата задача на Кремъл е да провокира конфликти в Близкия изток, Африка и на Балканите.

Литвиненко е убеден, че Путин иска да получи колкото се може повече от територията на Украйна. Той посочва, че бойните действия са навлезли във фазата на война на изтощение и има все повече доказателства, че Кремъл е готов да води борба толкова дълго, колкото е необходимо.

Според него по предложение на руската ФСБ (която смята, че сегашната схема за подкопаване на западната военна, икономическа и политическа помощ е неефективна) Кремъл планира да коригира стратегията си. Ключът към печалбите на Русия е вътрешната дестабилизация в Украйна.

При това Русия планира да се съсредоточи върху три задачи: натиск по цялата фронтова линия със завземане на определени политически и медийно важни точки, в частност Авдиивка; унищожаване на критичната инфраструктура през зимата; подкопаване на общественото единство чрез подхранване на амбициите и провокиране на военните (“само те могат да възстановят реда”) и опозиционните политически сили (“само те са достойни да управляват Украйна”).

“В Украйна трябва да се сформира критична маса на недоволните от политиката на сегашното правителство. На руснаците им е все едно кой ще дойде на власт след настоящото ръководство. Те са убедени, че който и да е той, няма да може да овладее ситуацията и Украйна ще потъне в хаос. В крайна сметка Западът не само ще спре помощта, но и ще се обърне към Русия с предложения за спешни преговори и прекратяване на войната”, обясни Литвиненко.

Източник: infonavigator.com.ua

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *