„Просто кажи „Не“: МОН и популярни артисти стартираха кампания срещу наркотиците в училищата

Министерството на образованието и науката (МОН) започва нова кампания срещу наркотиците в училищата с участието на някои от най-известните български артисти. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при официалното представяне на инициативата. Сред участниците са известни творци, артисти и музиканти като Весела Бабинова, Захари Бахаров, Луиза Григорова, Михаела Филева, Свилен Ноев, Владимир Ампов – Графа, Виктория Терзийска, Тодор Димитров – Торино, Владимир Зомбори и Нина Николина.

„Кампанията е напълно различна от всички до момента, защото с нея целим да въздействаме на учениците и да ги накараме да се замислят – как определена грешка и поведение може да доведе до толкова сериозни последици“, подчерта министър Цоков.

В специално подготвено видео за кампанията, артистите отправят вдъхновяващи послания към младите хора, насърчавайки ги да вярват в себе си, да избягват лошите навици и да казват „Не“, когато бъдат подтикнати към употреба на наркотици. Те също така подчертават значението на търсенето на помощ, тъй като тя може да бъде животоспасяваща. Младите хора не трябва да се срамуват да говорят открито за проблемите си, което показва тяхната сила и осъзнатост.

В рамките на кампанията „Просто кажи „Не“ са създадени три филма по разкази на ученици от 11. клас, пресъздадени от Захари Бахаров, Луиза Григорова и Весела Бабинова. Филмите разказват за трудни ситуации в живота на младежите, които ги водят към употреба на наркотиците. Историите са базирани на реални събития и показват личните победи на героите, които успяват да се излекуват и да се върнат към нормалния живот.

Филмите ще бъдат изпратени до училищата в страната и са подходящи за гимназиален етап на обучение. Прожекциите могат да се организират като извънкласна дейност с участието на учители, психолози и други специалисти, последвани от беседи и дискусии. Видеата могат да се гледат и в рамките на часа на класа.

Освен това известните личности ще посещават различни училища в страната, за да участват в дискусии и да разговарят с учениците.

МОН от години разработва и изпълнява национални програми за развиване на талантите на децата чрез извънкласни дейности, спорт и изкуство, за да предостави алтернативи на вредните навици.

„Само за 2024 г. над 300 000 ученици бяха включени в инициативи, мерки, програми и събития, свързани с темата за превенция на наркотични вещества. Обучени са над 4400 са обучените специалисти за работа с учениците и още толкова за работа със техните семейства. МОН се стреми непрекъснато да увеличава и броя на психолозите и педагогическите съветници в образователните институции в страната, като в момента системата разполага с 1400 психолози и над 900 педагогически съветници. „Всичко това няма да има такъв успех, ако не сме заедно“, добави министърът Цоков. Той подчерта, че успехът на тези усилия зависи от съвместната работа с всички институции, включително МВР, НАП и Агенция „Митници“.

Прегледи на публикации 👁️ : 6

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми