Солени глоби за строежи в ивицата на 500 метра от крайбрежните плажове „Иракли“, „Бяла – Карадере“ и „Корал“. Според промените в Закона за устройство на Черноморския крайбрежен регион (ЗУЧК), глобите могат да достигнат до 60 000 лева или 180 000 лева при повторно нарушение, съобщи dariknews.bg.
Във вторник, 9 февруари, депутатите одобриха на второ четене измененията в ЗУЧК. Инициатори на законопроекта са Кирил Петков и Христо Иванов от Продължаваме промяната – Демократична България, Бойко Борисов от ГЕРБ-СДС и Делян Пеевски от ДПС.
Текстът на законопроекта е публично достъпен на уебсайта на Народното събрание. Ето какви са основните промени:
Според ЗУЧК, „Зона А“ има режим на особена териториално-устройствена защита. С новите разпоредби е забранено строежът на сгради и съоръжения, както и поставянето на огради на разстояние до 500 метра от морския бряг, включително върху подвижни бели дюни, неподвижни дюни с тревна растителност и облесени дюни. Също така се забранява поставянето на рекламни и декоративни елементи на природната среда.
Извън територията на морските плажове, в ивицата на 500 метра от границата на трите плажа, ЗУЧК позволява поставянето на елементи от градско обзавеждане като пейки, осветителни тела, кофи за отпадъци и преносими тоалетни.
Законопроектът предвижда също и извършването на специализирани дейности на археологически обекти, изследвания, свързани с опазването на околната среда и строителство на елементи на техническата инфраструктура.
Глобите за нарушения
Според чл. 26 на ЗУЧК, лице, което постави обект или съоръжение на територията на неохраняем морски плаж без право на това, подлежи на глоба от 6 000 до 15 000 лева или имуществена санкция от 30 000 до 60 000 лева. За повторно нарушение, глобата може да бъде от 18 000 до 30 000 лева или имуществена санкция от 36 000 до 180 000 лева.
В мотивите на законопроекта се посочва, че целта на увеличаването на глобите е да се предотвратят евентуални нарушения, като се отбелязва, че нарушителите често използват преместваемите съоръжения за търговски цели и леко плащат глобите.
Законопроектът подчертава и значението на защитата на дюните, забранявайки нарушенията в зоните с тяхно присъствие.
Текстът отчита, че измененията в ЗУЧК имат за цел да защитят и плажовете от нанасяне на вреди с тежка механизация.
Вашият коментар