Прокурорът от Районната прокуратура във Враца Димитър Николов е обвинен за конфликт на интереси и дисциплинарно нарушение.

Против прокурора от Районната прокуратура във Враца, Димитър Николов, е започнато производство за установяване на конфликт на интереси и за извършено дисциплинарно нарушение. Според информация от източника “Лекс”, случаят се свързва с прекратена кореспонденция по сигнал от медицинската сестра Наталия Станчева, относно изпълнението на задължителни антигенни тестове за COVID-19 в АЕЦ “Козлодуй”, където работи съпругата на прокурора.

Производството срещу Николов е инициирано миналата седмица от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет по предложение на Инспектората към съвета. Открива се, че инспекторатът е работил върху делото в продължение на месеци. Производството започва в момент, когато се разгласяват обстоятелствата около Станчева и нейната саморазправа срещу АЕЦ “Козлодуй” във връзка с делото за компенсация от 500 000 лева, което държавната фирма е предприела. Съществуващият проблем между институциите и Станчева произтича от нейното разкриване на факта, че в АЕЦ “Козлодуй” функционира незаконно лечебно заведение. Въпреки това, усилията на държавата са насочени към Станчева, а не към самата лечебница.

Медицинската сестра обяснява, че според нея прокурорът Николов е в конфликт на интереси, тъй като се е ангажирал с кореспонденцията по нейния сигнал, въпреки че съпругата му е юрисконсулт в АЕЦ “Козлодуй”, а семейството им живее в апартамент, отпуснат от централата за апартаменти на цена от 60 лева на месец.

Сигналът, който прокурор Николов е разгледал, се отнася до извършването на задължителни антигенни тестове за COVID-19 на служителите и работниците в АЕЦ “Козлодуй”, които са били отсъствали от работа за минимум седем дни. За да бъдат позволени да се върнат на работа, те трябва да представят отрицателен резултат от антигенен тест, извършен до 48 часа преди това.

Тестовете са извършвани в помещения на административната сграда на предприятието и в спортно-оздравителен комплекс в Козлодуй от лица, които нямат право да го правят, посочва Станчева в своя сигнал до прокуратурата. Тя пояснява, че са се стекли големи групи хора за тестване, което е създало риск от разпространение на вируса. Според нея хиляди тестове са били извършени в нарушение на актуалната на този момент заповед на министъра на здравеопазването, която определяше, че бързите антигенни тестове се извършват само в медицински заведения.

Поради тези причини през март 2023 година тя се обърна към прокуратурата и повдигна въпроси относно начина, по който са били избирани антигенните тестове. На 20 април същата година Димитър Николов отказва да започне предварително разследване и прекратява кореспонденцията. Решението му е потвърдено и от Окръжната прокуратура във Враца.

По този случай Наталия Станчева заявява, че на практика не са предприети никакви действия от наблюдаващия прокурор – не са разпитани свидетели, не са изискани документи и не е извършена проверка на посочените от нея факти и обстоятелства. Според нея в делото има само сигнал и решение за прекратяване, без да има никаква друга информация между тях. Медицинската сестра споделя, че прокурорът следваше да се оттегли от делото, защото съпругата му работи в АЕЦ “Козлодуй” и те използват служебно жилище на централата.

Тя се обръща към Инспектората на Висшия съдебен съвет за извършване на проверка за конфликт на интереси, като това са правомощията им, предвидени в Закона за съдебната власт.

Първоначално, през септември 2023 година инспекторът Александър Мумджиев й отговаря, че няма данни за нарушение при движението на делото и че инспекторатът не проверява съдържанието на делото. Очевидно е, че не е било обсъдено дали прокурорът е в конфликт на интереси, както се вижда от становището на инспектор Мумджиев, на което “Сега” има достъп. Следва още един отказ от страна на инспектората да се занимава с делото, този път подписан от инспекторката Любка Кабзималска, която също заявява, че прокурорът Николов не е в конфликт на интереси. Въпреки това, след трето настояване на Станчева, главният инспектор Теодора Точкова нарежда инспекторатът да провери случая.

Няколко месеца по-късно, след като действията на прокурора вече са публични, инспекторатът внася своето предложение в Прокурорската колегия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *