Сръбският президент Александър Вучич коментира днес от Пекин въвеждането на нова такса за транзита на руски газ през България, като заяви, че сега е важно да се обърне внимание на решаването на този проблем, предаде Танюг, цитирана от БТА.
“Ние и унгарците реагирахме вчера със съвместно изявление – (сръбският министър на финансите) Синиша Мали подписа решението с (унгарския министър на външните работи и търговията Петер) Сиярто, а (унгарският премиер Виктор) Орбан и аз го одобрихме”, каза Вучич, който участва в среща в рамките на срещата на върха на инициативата “Един пояс, един път” в Пекин.
Унгарският външен министър Петер Сиярто изрази недоволство и нарече решението на България да наложи транзитна такса върху руския газ, който е основният източник на синьо гориво за Будапеща, “враждебен ход”. Той също така обеща да предприеме ответни мерки.
Сиярто подчерта, че България внезапно е наложила транзитна такса върху руския газ без предварително уведомление. Той заяви също, че Унгария, заедно със Сърбия, която също зависи от доставките на руско синьо гориво, обмисля възможни варианти за реакция.
Министърът обясни, че за разлика от България Унгария няма достъп до море, затова снабдяването с енергоресурси за нея е не толкова политически, колкото физически въпрос.
“България трябваше най-малкото да ни информира за този ход, а още по-добре – да проведе преговори. Не се случи нито едното, нито другото”, изрази съжаление унгарският външен министър
На 13 октомври, България започна да налага данък върху руския газ, който преминава през територията ѝ и се изпраща към трети страни. Новият закон, който влезе в сила, определя такса от 20 лева за всеки мегаватчас руски газ, който се транзитира през България по газопровода “Балкански поток”. Българският министър-председател Николай Денков заяви в понеделник, че страната има законовото право да наложи данък върху вноса и транзита на руски газ.
По-рано сръбският президент даде да се разбере, че това е голям проблем за Сърбия и той ще разговаря с българската страна, тъй като според него решението не трябва да се отнася за Сърбия. Вчера “Файненшъл таймс” цитира българския министър на финансите Асен Василиев да казва, че целта на данъка не е да оскъпи газа за унгарските и сръбските потребители, а да направи по-малко изгодно за “Газпром” да доставя газ през България.
Целта на това решение е да се приложат санкциите на Европейския съюз, наложени в отговор на нахлуването на Русия в Украйна. Освен това целта му е да осигури “справедливо данъчно облагане на печалбите, реализирани на територията на държавата, и да увеличи приходите в бюджета”.
Людмила Балканова – политически анализатор
Вашият коментар