,

Президентските избори в РФ

Насрочената от ЦИК дата за провеждане на изборите за президент на РФ на 15-17 март 2024 г., беше предварително обявена с единодушно решение на Съвета на федерацията на 7 декември 2023 г. По същото време действащият президент Владимир Путин обяви намерението си да се кандидатира за следващия шестгодишен мандат за държавен глава като самоиздигнал се кандидат.

Въпреки трудните условия на живот в Русия много граждани продължават да подкрепят путиновия режим, според опозиционната активистка Олга Курносова, благодарение на ефективната пропаганда. Тя смята още, че е възможно вътре в партията на Путин, “Единна Русия”, да започнат вътрешни напрежения и протести.

Олга Курносова отбеляза, че партия “Единна Русия” усърдно се подготвя за предстоящите “избори” за президент. В същото време Владимир Путин е решил да се кандидатира като самоиздигнал се кандидат.

“Путин почти закачи своята партия “Единна Русия” на ръждясал пирон. Те се оказаха никому ненужни. Мисля, че както по съветско време протестът се зароди в комунистическата партия, така и сега целият протест ще назрява в “Единна Русия””, каза тя.

Анализаторите предполагат, че президентските избори могат да бъдат използвани като своеобразен “референдум” за войната в Украйна. Има съобщения за възможна кандидатура на Борис Надеждин, изказващ се против войната, който според експерти може да бъде допуснат от Кремъл да се кандидатира, за да се създаде илюзия за избори и подкрепата за Путин.

Борис Надеждин, заявявайки, че е независим, планира да участва в изборите, като събере над 100 000 подписа за регистрацията си. Според доклада на ISW Кремъл може би планира да пренасочи гласовете на опозицията в полза на Надеждин, като по този начин да представи преизбирането на Путин като подкрепа за войната в Украйна.

Освен Надеждин, намерението си да се кандидатира на тези избори обяви и журналистката Екатерина Дунцова, която се обявява за прекратяване на военните действия и демократични реформи. Екатерина Дунцова, 40-годишна, майка на три деца, журналистка и координатор на доброволчески екип за търсене и спасяване, бивш член на градския съвет на Ржевск, обяви намерението си да се кандидатира като независим кандидат на президентските избори в Русия през 2024 г. на 16 ноември 2023 г. Тя обяснява решението си с факта, че “през последните десет години страната се движи в грешна посока: курсът не е към развитие, а към самоунищожение”. Дунцова заяви, че подкрепя прекратяването на военните действия от страна на Русия в Украйна, демократичните реформи и освобождаването на политическите затворници.

Обаче Централната избирателна комисия (ЦИК) отказа да регистрира инициативна група за издигане на кандидатурата на журналистката и бивш депутат от общинския съвет на Ржевск Екатерина Дунцова.

От ЦИК заявиха, че са открили 100 грешки в документите за кандидатурата, подадени от Дунцова. “Разгледахме внимателно документите и останахме с впечатлението, че те са изготвени набързо, без да се спазват правните норми”, заяви членът на комисията Евгений Шевченко.

“Екатерина Сергеевна, вие сте млада жена, всичко ви предстои. Всеки минус винаги може да се превърне в плюс”, каза на Дунцова ръководителят на ЦИК Елла Памфилова, обявявайки решението.

В най-общ смисъл можем да се каже, че сценарият подсказва, че Кремъл се стреми да изключи от изборите онези кандидати, които биха могли да представляват заплаха за Владимир Путин и да доведат до евентуалното му поражение. Това се постига чрез различни манипулации, включително допускане на “удобни” кандидати, подкрепа за определени личности и евентуално дори използване на изборите като трамплин за потвърждаване на определени политически решения, като например въпроса за войната в Украйна.

Струва си да се отбележи, че “изборите” ще се проведат не само на територията на Русия, но и на временно окупираните територии на Украйна, което предизвика протести от страна на украинското правителство и нарушава международните норми. Министерство на външните работи на Украйна призова международната общност да не признава легитимността на подобни “избори” и да наложи санкции на организаторите им. “Всякакви избори в Русия нямат нищо общо с демокрацията. Те служат единствено като инструмент за запазване на руския режим на власт”, допълва украинското външно министерство.

Людмила Балканова, политически анализатор

Превод: Desislava Jovanovich

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми