През последните две години Молдова уверено върви към европейска интеграция, разкъсвайки оковите на руското влияние. Тази година, на 5 ноември, в Молдова ще се състоят местни избори. Известно е, че Русия, както и преди, не се възнамерява да игнорира изборния процес в други страни, като активно издига своите кандидати. Проруските сили се опитват да се възползват максимално от това. Според социологическо проучване, проведено от IDIS Viitorul през октомври 2023 г., в момента 28,3% от избирателите са готови да гласуват за партията PAS, 22,5% – за социалистите и 9,3% – за партията “Шор”.
Заслужава да се отбележи, че Молдова предприе настойчиви стъпки, за да сведе до минимум руската намеса в изборите. Службата за информация и сигурност (SIS) на Молдова прибегна до блокирането на 31 интернет портала, повечето от които са пряко контролирани от Русия. Списъкът включва добре познати издания като “Комсомолская правда”, Lenta.ru, както и държавни медии, включително ТАСС и агенция “Интерфакс”. Не бяха оставени без внимание и шест други новинарски платформи: Orizont, Prime, Publika TV, ITV, Canal-2 и Canal-3. Ръководителят на SIS, Александру Мустаче, отбеляза, че подобни мерки целят да защитят информационното пространство от руско влияние.
Важно е да се подчертае, че Русия винаги се е стремяла да наруши стабилността на Молдова от момента на нейната независимост. След като на власт дойдоха проевропейски лидери, РФ засили опитите си да върне страната към предишната ѝ проруска ориентация. В тази връзка тя прибягна до енергиен шантаж, повдигна въпроса за непризнатото Приднестровие, както и за сепаратистките настроения в Гагаузия.
Вследствие на това бе нанесен още един решителен удар върху руското влияние в Молдова. Русия съобщи, че Централната избирателна комисия на Молдова (ЦИК) е отказала акредитация на няколко “краткосрочни руски наблюдатели към ОССЕ”. “Поради антируските настроения официалният Кишинев постоянно нарушава международните ангажименти за провеждане на избори, установени в рамките на ОССЕ. Настойчиво призоваваме молдовските власти да се върнат към съвестното изпълнение на ангажиментите си в избирателната сфера и изискваме от ръководството на ОССЕ да предприеме спешни мерки за коригиране на ситуацията”, се казва в изявлението на руското представителство към организацията.
От своя страна ЦИК на Молдова акредитира 401 международен наблюдател, но сред тях няма руски граждани. Ръководителят на отдела за връзки с обществеността на ЦИК на Молдова, Родика Сирбу, коментира отказа за акредитация на руски краткосрочни наблюдатели в ОССЕ. “По въпроса за изготвянето на списъка на наблюдателите се провеждат консултации с компетентните органи на държавата. Компетентните органи имат право да изразяват мнение относно определените наблюдатели. В този случай на Централната избирателна комисия беше препоръчано да се въздържи от акредитиране на определени лица”, каза тя.
Комисията съобщи, че броят на отказите за акредитация е малък. “Такива случаи вече са възниквали в практиката на ОССЕ. В същото време Централната избирателна комисия не коментира мотивите за това решение, тъй като това е в компетенциите на държавните органи”, добави Сирбу.
Не е излишно да припомним, че проруската партия “Шор” беше призната за противоконституционна, но 5 депутати оспориха това решение на съда и 3 дни преди началото на предизборната кампания получиха “картбланш” за участие в изборите. Сред тях е и Марина Таубер, подсъдима по криминално дело, която се кандидатира за кмет на Белица.
Освен това през следващата година в Молдова ще се проведат президентски избори и след съдебното решение, че измененията в Изборния кодекс са противоконституционни, проруски политици ще могат да се кандидатират за президент. Москва е готова да подкрепи не само проруски, но и проевропейски партии, ако те са контролирани от Кремъл. Това се потвърждава от скандала, свързан с ареста на трима политици, заподозрени в сговор с Илан Шор.
Завръщането на проруско правителство в Молдова би било трагедия както за самата страна, така и за региона. То застрашава процеса на европейска интеграция и създава възможност за енергиен натиск от страна на Русия, както и изостря проблемите с непризнатите Приднестровие и Гагаузия. По този начин Русия ще “придобие” още една държава с марионетно правителство, което може да я подтикне към по-голяма агресия.
Появата на проруско правителство в Молдова представлява сериозна заплаха както за самата страна, така и за България. В случай на въоръжен конфликт нашата държава ще се изправи пред нова бежанска вълна и нови проблеми със сигурността. Тъй като е възможно след Молдова Кремъл да се опита да провокира нестабилност и в други страни от региона. Ето защо е важно да продължим да налагаме санкции срещу Русия за действията ѝ, насочени към разрушаване на демократичните избори. Руската намеса в изборния процес винаги води до негативни резултати, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.
Людмила Балканова, политически анализатор
Вашият коментар