Парламентът ще гласува днес отново на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията, според програмата за работа на депутатите. Той беше гласуван на 6 октомври, но тогава не събра три четвърти от гласовете. Законопроекта подкрепиха 161 народни представители, „против“ бяха – 57 депутати, нямаше въздържали се. Промените, които се предлагат, включват укрепване на независимостта на съда чрез структурна реформа на Висшия съдебен съвет (ВСС), реформа на прокуратурата, реформа на институцията на служебния кабинет, и прозрачен избор на независими регулаторни и контролни органи.
Проектът е бил внесен от Христо Иванов, Бойко Борисов, Делян Пеевски, Атанас Атанасов, Кирил Петков, Десислава Атанасова и група народни представители. След първото гласуване на 6 октомври, където не е събрал трите четвърти от гласовете, проектът може да бъде предложен отново не по-рано от два месеца.
Изглежда, че сред основните акценти са реформи в съда, прокуратурата и други институции с цел постигане на по-голяма прозрачност и независимост.
Промените, които се предлагат, включват значителни реформи в съдебната система, прокуратурата и други институции. Някои от ключовите точки в проекта включват:
Висши съдебен съвет (ВСС): Предлага се редуциране на парламентарната квота във ВСС до една трета от състава, като осем членове ще се избират пряко от съдиите. Председателят на ВКС ще председателства ВСС, а в случай на отсъствие – председателят на ВАС.
Прокурорски съвет: Предвижда се увеличаване на обществената квота в Прокурорския съвет с цел засилване на обществения надзор върху прокуратурата. Прокурорският съвет би бил съставен от десет членове, от които шестима се избират от Народното събрание.
Функции на прокуратурата: Предлага се концентриране на функциите на прокуратурата основно в наказателното правосъдие, с ограничаване на правомощията на главния прокурор. Въвежда се и децентрализация на прокуратурата.
Индивидуална конституционна жалба: Предвижда се уреждането на механизъм за индивидуална конституционна жалба, която дава възможност на българските граждани при определени условия да се обърнат директно към Конституционния съд в случаи на нарушение на техните права.
Назначаване на служебно правителство: Проектът включва и промени в механизма за назначаване на служебно правителство.
Този законопроект изглежда да има значителни последици в различни сфери на българската система и да насърчава прозрачност и независимост в съдебната и правния сектор.
Вашият коментар