Дигиталното поглъщане може да доведе до изпитване на паник атаки, напрежение, тревожност и депресивни състояния, предупреди магистър по позитивна психология Денис Никифоров в интервю за Радио “Фокус”. Той отбеляза, че децата от новото поколение са прекалено изложени на дигиталната среда, което може да ги превърне а аутсайдери или да ги направи по-затворени след време.
Психологът подчерта, че това може да доведе до различни аномалии и психологически проблеми. “Когато младежи излизат на среща, много често те скролват мобилните си телефони, не си говорят, не общуват, не комуникират. Ние вече сме приели мобилното устройство за част от нашето тяло. Изпадаме в паника, ако нямаме 2 часа батерия, или ако в момента телефонът не е в нас”, обясни Никифоров.
Той отбеляза важността на дигиталната хигиена и призова родителите да играят активна роля в обучението на техните деца. “Когато се разхождаме в парка или отиваме да изкачим нов връх, не е нужно непрекъснато да правим снимки. Нека запазим спомена в нашата сензорна потребност и да остане това, което виждаме, а не цялата разходка да бъде снимайки и после от снимката да разбираме какво реално не сме видели, докато сме били там”, заключи психологът.
Вашият коментар