,

От април пациентите със сърдечно-съдови заболявания ще получават лекарствата си безплатно или с намалено доплащане 

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е приела решение да повиши нивото на реимбурсация за лекарствата, използвани при сърдечно-съдови заболявания, започвайки от април. Според обявеното днес решение на Надзорния съвет на НЗОК и съответното приложение към него, лекарствата от 52 групи (определени с международни непатентни наименования) ще бъдат изцяло реимбурсирани от НЗОК. Това решение е получило одобрение и на Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите.

Според НЗОК над 600 000 пациенти с хронични сърдечно-съдови заболявания ще имат възможност да получават от аптеките предписаните от техните лекари медикаменти от тези групи напълно безплатно или с значително намалено доплащане. Обикновено НЗОК реимбурсира само най-евтиния продукт от дадена група, като пациентът доплаща разликата за по-скъпите медикаменти в същата група. Сега обаче с тази промяна доплащането за пациентите ще бъде намалено, тъй като НЗОК ще покрива цялостната стойност на лекарствата за сърце и кръвно, а не само 25%.

Сред лекарствата, които ще бъдат покривани с по-висока реимбурсация от НЗОК, са АСЕ-инхибитори, бета-блокери, сартани, диуретици и други. Въпреки че повечето от тези лекарства са сравнително евтини, с цени до 10 лева, сега значителна част от тяхната стойност ще бъде покривана от НЗОК. Това ще намали финансовата тежест за пациентите, включително възрастните, тъй като доплащането може да е причина да не си приемат редовно медикаментите.

Към решението на НЗОК за повишаване на реимбурсацията Липсва финансова обосновка, но първоначални оценки показват, че това ще струва общо 45 милиона лева: 34 милиона за по-високото покритие на лекарствата от НЗОК и 11 милиона за такса за обработка на рецепти в аптеките за 100% реимбурсираните продукти.

Министерството на финансите оценява предложението на НЗОК за повишаване на реимбурсацията като обосновано и балансирано, като го подкрепя поради високите нива на смъртност и хоспитализации в страната, свързани със сърдечно-съдовите заболявания.

Ежегодния доклад на ЕК за здравето показва, че висок дял от доплащанията в здравеопазването в България са за медикаменти и медицински изделия – над 40%. В извънболничната помощ доплащанията са между 30% и 40%, а в болничната помощ – между 5% и 15%, като обаче сумите за извънболничната помощ са значително по-големи от тези за лекарствата за сърце и кръвно. Например за медицински изделия като стави, стентове, пирони и други, пациентите са принудени да доплащат хиляди левове в болниците. За избор на екип ги таксуват по 900 лева за операция и т.н. С решението да се покриват на 100% лекарствата за сърдечно-съдови заболявания, НЗОК прави малка стъпка към намаляване на доплащанията на пациентите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми