Повече от половината от лекарите в България са на възраст над 55 години, а всеки пети е вече на пенсия, показват данните на Националния статистически институт. В някои населени места броят на медиците е толкова малък, че за хиляди пациенти се грижат само един или двама лекари на възраст над 80 години. Такива медици работят и в болничните отделения.
Например в Хасковско от общо 112 лични лекари, всеки четвърти е вече пенсионер. Въпреки това, има светла надежда – в лечебното заведение в Хасково се увеличава броят на млади лекари, които идват да се специализират. В момента тези на възраст под 35 години са 56 от общо 166 лекари в местната болница.
Д-р Делчо Каравасилев, който е на 78 години, продължава да бъде главният стълб на неврохирургията в хасковската болница, въпреки възрастта си.
“Отдавна мина времето, в което трябваше да се пенсионирам, но няма достатъчно хора”, споделя той в ефира на NOVA.
Д-р Димитър Ангелов е в отделението само от една година. Обаче той разглежда възможност да остане след завършването на специализацията си, защото тук има благоприятни условия и самата работа му харесва.
Според водещия неврохирург в Хасково, решението за привличане на повече млади лекари като д-р Ангелов може да бъде задължителното им задържане в болницата след завършване на специализацията.
Въпреки това предложение, в МБАЛ – Хасково подобни условия за млади лекари няма. Според ръководството им, това е така, защото “насила хубост не става”. Обаче те са опитват да предлагат достатъчно високи доходи, като минималната лекарска заплата е 2 000 лева.
В областните болници все пак има млади лекари, но в общинските този проблем се влошава, особено сред общопрактикуващите лекари извън големите населени места, основната маса от които са в пенсионна възраст.
Лекарската колегия твърди, че основната причина за липсата на млади джипита е в голямото натоварване в професията. За да се задържат лекарите в малките градове, отговорността трябва да се разпредели между държавата и местната власт, твърди д-р Николай Колев, заместник-председател на Регионалната лекарска колегия в Хасково и член на Управителния съвет на Българското лекарско сдружение.
Пациентите все пак остават оптимисти и вярват, че и в бъдеще ще има кой да ги лекува.
Вашият коментар