,

Опитите на РФ да контролира енергийната независимост на Европа 

На 11 октомври Финландия започна разследване на “предполагаема умишлена повреда” на газопровода Balticconnector в Балтийско море, който преминава между Финландия и Естония. Естонските власти също съдействат на разследването. Естонският президент Алар Карис заяви, че страната му иска отговори. 

На 8 октомври финландските и естонските оператори на газопровода Gasgrid Finland и Elering забелязаха необичаен спад на налягането в тръбопровода, след което решиха да спрат доставките на газ. Въведеният в експлоатация през 2019 г. Balticconnector е единственият канал за внос на газ във Финландия, различен от втечнен природен газ (LNG).

 По предварителна оценка повредата на газопровода не може да бъде причинена от колебания в налягането или от нормална експлоатация, съобщи финландският премиер Петери Орпо. Президентът на страната Саули Ниинистьо заяви, че “вероятно повредата на газопровода и подводния телекомуникационен кабел е резултат от външно въздействие”. 

Финландската телевизия Yle, позовавайки се на изявление на разследващия полицай Ристо Лохи, съобщи, че газопроводът Balticconnector не е бил повреден от експлозия, но остава факторът “външно въздействие”. По думите на полицая на този етап на разследването няма доказателства, които да сочат за експлозия. Повредите може да са причинени от “механична сила”. Началникът на на финландската криминална полиция Робин Лардо добави, че “на морското дъно са открити чужди следи”. Случаят във Финландия се разследва като саботаж в условия на обострени обстоятелства. 

Следователите не коментираха официално информацията, публикувана от изданието Helsingin Sanomat, че в близост до мястото на инцидента е имало руски товарен кораб, и не са заявявали, че в повредата на газопровода може да е замесена чужда държава. 

В четвъртък обаче финландската разузнавателна служба заяви, че не изключва евентуалното участие на “държавен субект” в повредата на газопровода и подводния телекомуникационен кабел. “Участието на този държавен субект не може да бъде изключено. Кой стои зад това е въпрос на предварително разследване. Няма да коментираме подробности”, заяви пред репортери директорът на финландската разузнавателна служба Анти Пелтари. 

Евентуално участие на Русия в саботажа не може да бъде отхвърлено.  Припомняме, че в публикувания през февруари 2023 г. доклад на нидерландското правителство се посочва, че руските разузнавателни служби “тайно съставят карта” на енергийната инфраструктура в Северно море, подготвяйки се за саботажни действия. Политическото и военното ръководство на Финландия предполагат, че е възможно Русия да стои зад инцидента, свързан с изтичането на газ от газопровода Balticconnector, свързващ страната с Естония. Към руско участие насочва и фактът, че край финландското крайбрежие са наблюдавани руски кораби, които може да са определяли местонахождението му.

Важен аспект в разследването е фактът, че норвежкият неправителствен изследователски институт NORSAR е регистрирал признаци на експлозия край бреговете на Финландия в Балтийско море по времето, когато тръбопроводът Balticconnector е бил повреден. Източникът на експлозията е бил на около 40 км от естонския град Палдиски. Естонските институти обаче отричат да е имало признаци за експлозия в посочения момент на 8 октомври. Научният директор на Института по сеизмология към Хелзинкския университет Тимо Тира казва, че “една много малка експлозия може да не бъде засечена, но по-значителна не би могла да остане незабелязана. Но в периода, когато е започнал течът, е имало буря, която също би могла да повлияе на точността на заключението”. 

Финландия спря да внася газ по тръбопровода от Русия миналата година след нахлуването на Москва в Украйна. Сега Финландия получава газ основно чрез внос на втечнен природен газ (ВПГ) от новите терминали в Инкоо и Хамина.

Естония може да получава газ през Латвия, която е свързана към широката европейска газопреносна система и в която се намира регионалното газохранилище Инкукалнс, което понастоящем е запълнено на 95 %. Целта на тръбопровода Balticconnector е да осигури транспортирането на газ между Финландия, Естония и Латвия без допълнителни разходи и да се намали зависимостта на местните пазари от руския Газпром. Интересът на Русия да навреди на газопровода е очевиден, като се има предвид, че Москва все още се опитва да постигне дестабилизация в Европа чрез енергийна криза. 

За причастност на Русия сочи и фактът, че повреждането на газопровода е станало няколко дни преди “руската енергийна седмица”, на която Путин изрази своето “неразбиране” на отказа на Европа от руския газ. Въз основа на това, може да се допусне, че повредата на Balticconnector може да е поредната пропагандна акция на руснаците за подкопаване на стабилността и енергийната сигурност на Европа в навечерието на студения сезон. Има достатъчно аргументи в полза на това обвинение, но Кремъл прави всичко възможно, за да замете следите си. Но остава фактът, че Руската Федерация не позволява на други държави в близост до собствената ѝ територия да извършват суверенно каквито и да било операции с природни ресурси. Стремежът на Кремъл да контролира “енергийната независимост” вече е видим дори с невъоръжено око.

Людмила Балканова – политически анализатор

Прегледи на публикации 👁️ : 7

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *