,

Омбудсманът настоява държавата да финансира установяването на дистанционни водомери и топломери

Омбудсманът Диана Ковачева отново огласи предложение държавата да финансира дистанционните водомери и топломери за домакинствата с европейски средства. 

Тя се обърна към енергийния министър Румен Радев поради множеството жалби от граждани, клиенти на топлофикационни дружества, които, съгласно европейското и българското законодателство, са задължени да инвестират сериозни средства за закупуване на дистанционни водомери и топломери.

Замяната на топлинния разпределител на един радиатор с нов уред, включително стойността на уреда, доставката, монтажа и други услуги, надвишава 50 лв. Според Ковачева, гражданите трябва да платят над 100 лв. за един водомер за топла вода с дистанционно отчитане. Така преоборудването на малко жилище може да надхвърли 200 лв.

Крайният срок, до който домакинствата трябва да инсталират по-скъпите дистанционни уреди за отчитане на топлинната енергия, е 1 януари 2027 г. С оглед на това Ковачева призовава държавата да създаде финансов инструмент за подкрепа на над 570 домакинства на централно топлоснабдяване. 

След изтичането на вторият 10-годишен гаранционен срок на уредите през 2024 г., Ковачева предвижда, че потребителите масово ще започнат да получават задължителни указания за замяна на старите уреди с нови с дистанционно отчитане. 

“Поради поетапното изтичане на гаранционните срокове на радиаторните разпределители, както и на валидността на удостоверенията за метрологична годност на индивидуалните водомери за топла вода, хиляди домакинства вече получиха задължителни указания от своите топлинни счетоводители в 1-месечен срок да извършат замяна на старите средства за дялово разпределение с нови устройства с дистанционно отчитане. Съгласно действащата нормативна уредба неизпълнението на тези указания води до начисляване на служебно завишено потребление на топлинна енергия “на база” по партидата на клиента и до формирането на изкуствено завишени сметки на стойност десетки и дори стотици левове”, казва омбудсманът.

Ковачева отбелязва, че тези допълнителни разходи за домакинствата идват на фона на високите регулирани цени на топлинната енергия, които битовите клиенти на топлофикациите вече плащат. Тя предупреждава, че преходът от уреди с визуално отчитане към тези с дистанционно отчитане може да налага разходи от над 100 млн. лв. за битовите клиенти в периода от 2021 до 2026 г. Това се дължи на необходимостта от замяна на общо около 1,276 млн. радиаторни разпределители и приблизително 660 хил. индивидуални водомера за топла вода.

Омбудсманът припомня, че вече е предупредила енергийното министерство за проблема, предложила различни варианти за финансова подкрепа, но засега няма получен отговор или становище.

Също така няма отговор и по нейните предложения за справедлива подкрепа. Например, Ковачева представи идеята за финансова компенсация в процент от общия разход, който всеки клиент на топлопреносно предприятие изразходва за преоборудването на своя имот с дистанционни уреди за разпределение на топлинната енергия. В случай на ограничен ресурс за подкрепа, тя предложи и вариантът, при който държавата би компенсирала изцяло само разходите за преоборудване с дистанционни уреди за гражданите, които имат право на социална помощ съгласно Закона за социалното подпомагане.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми