Родителите, които ползват обезщетението за гледане на дете през втората му година, и осиновителите — до 5-годишна възраст на детето, да не получават предвидените средства, ако работят на втори трудов договор при същия или друг работодател. Такава промяна се предлага с проекта на бюджет за Държавното обществено осигуряване (ДОО) за следващата година, предава БНР.
Законовите разпоредби осигуряват право на платен отпуск за бременност, раждане и грижа за дете до 2-годишна възраст, както и при осиновяване на дете до 5 години. Също така се предвижда отпуск за отглеждане на дете до 8 години от бащата. Тези мерки са предназначени да гарантират, че родителите и осиновителите полагат директни грижи за децата си в домашна среда. Във връзка с това осигурените лица получават съответни финансови обезщетения от държавата.
Въпреки това, в момента законодателството не забранява на родителите да сключват втори трудов договор по време на този отпуск, се отбелязва в мотивите към предложените промени. Данни от Националния осигурителен институт (НОИ) показват, че някои родители използват обезщетението, но продължават да работят, което противоречи на основната цел на тази мярка — децата да бъдат отглеждани в семейна среда.
С оглед на това се предлага промяна в Кодекса за социалното осигуряване. Новите правила предвиждат, че финансовите обезщетения ще се изплащат само при условие, че родителите се ангажират пряко с отглеждането на детето и не извършват трудова дейност, за която са осигурени за общо заболяване и майчинство.
Вашият коментар