През настоящата година пациентите ще имат по-голямо улеснение за достъп до образна диагностика с ядрено-магнитен резонанс и повече възможности за профилактични прегледи и изследвания, които ще бъдат финансирани от Здравната каса. Това е част от новите анекси към Националния рамков договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и съответните професионални организации на лекарите и зъболекарите, подписани днес, на 20 февруари.
Анексите се насочват към коригиране на някои дългогодишни несправедливости, като например недостатъчно продължителни болнични престои за тежко болни пациенти и излишно задържане в болницата за процедури, които могат да се извършат в рамките на ден.
Съгласно новите промени, пациентите след инсулт ще могат да останат в болницата до 10 дни вместо до 4, а някои процедури като колоноскопии и гастроскопии ще бъдат извършвани с еднодневен престой, вместо многодневен, както преди. Д-р Иван Маджаров, председател на Лекарския съюз, коментира, че тези промени целят подобряване на достъпа до еднодневни медицински процедури, като се намалява нуждата от хоспитализация и прекалено дълги болнични престои.
Освен това, се очаква да продължи политиката за по-добро финансиране на извънболничната помощ, като се увеличават цените, по които НЗОК заплаща редица прегледи и изследвания в тази област.
От 1 март цените на клиничните пътеки ще се увеличат средно с 20%, като се акцентира върху финансирането на тежките медицински дейности в болниците. Предвижда се и по-голямо финансиране за пътеките от майчиното и детското здравеопазване. Новите анекси обаче не включват разработката на 4 нови клинични пътеки в областта на психиатрията, които ще бъдат посочени в следващия документ, ако бъдат одобрени от Лекарския съюз, поясни заместник-министърът на здравеопазването Михаил Околийски.
От юни се планира налагане на глоби за болници с ниски заплати или големи разлики в заплатите на персонала. Санкциите ще засегнат болниците, които не спазват основните заплати, определени в Колективния трудов договор (КТД) за сектора, както и тези с прекомерни разлики в заплатите на персонала.
Д-р Николай Шарков, председател на Зъболекарския съюз, съобщи за отделени средства за зъботехническа дейност, които ще намалят доплащанията от страна на пациентите за тези услуги.
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов подчерта, че са въведени контролни механизми в анексите, които ще гарантират по-ефективно и справедливо разпределение на обществените ресурси.
Министърът на здравеопазването Христо Хинков отбеляза, че договорният подход е основа за демократично изграждане на общественото здравеопазване и ще доведе до балансиране на интересите. Той изрази убеждението си, че следването на тази традиция ще донесе благополучие на бъдещото здравеопазване и ще бъде благодатно за населението.
Вашият коментар