Ново развитие в делото за горите в Рила: Държавата ще търси възстановяване на обезщетението от Сакскобургготски и сестра му.

Държавата ще се бори за възстановяване на обезщетение в размер на 1.6 милиона евро, което бе присъдено на бившия премиер Симеон Сакскобургготски и неговата сестра Мария-Луиза Хробокс от Европейския съд по правата на човека. Това решение беше във връзка с мораториума върху разпореждането със върнатите им гори в Рила.

Софийският окръжен съд призна държавата за собственик на над 16 000 дка гори в Рила, върнати на Сакскобургготски и сестра му, докато бившият цар беше премиер. Този съдебен процес завърши 14-годишна сага и беше важен момент в установяването на собствеността върху тези имоти.

Решението на съда съсздава трайна практика, която ясно признава имуществото на Интендантството на цивилната листа като собственост на държавата. Според съда тези гори са били собственост на Интендантството по време на Царство България, което е била държавна служба, отговорна за имуществото на короната.

Българското земеделско министерство се надява да възстанови обезщетението, защото съдът в Страсбург в решението си от 2 май го присъди на Сакскобургготски за горите. Съдът в Страсбург напомня в решението си, че делото в България относно собствеността на горите остава нерешено.

Юристите на земеделското министерство обясняват, че ако националните съдилища установят, че Сакскобургготски не е или не е изцяло собственик на спорните имоти, той трябва да възстанови съответната част от обезщетението на държавата. Това е основната причина за убеждението, че държавата може да си върне присъденото обезщетение.

Изглежда, че държавата е победила в съдебното дело и съдът отхвърля исковете за обезщетение на Симеон Сакскобургготски и сестра му за получените добиви от горите в периода 2003-2009 година. Въпреки че съдът признава горите за собственост на държавата, отхвърля исковете за обезщетение, като цитира практиката на Върховния касационен съд, че лицата, на които държавата е предала недвижим имот като техен собствен, не дължат обезщетение за неоснователно ползване на имота.

Това решение, както се посочва, е част от постоянната съдебна практика и не представлява прецедент. Адвокатът на Сакскобургготски, Михаил Екимджиев, коментира, че единствената хипотеза за връщане на част от присъденото обезщетение би била, ако българският съд не само признае държавата за собственик, но и уважи искането й за обезщетение съизмеримо с доходите, получени от горите. Въпреки че решението е от май 2023 г., обезщетението още не е било платено от държавата, и върху сумата се начисляват лихви.

Това е последната глава в дългата сага около “царските имоти”, която започва след обявяването на България за република през 1946 г. и съпътства царското семейство през различните етапи на историята на страната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *