,

Никой не планира да забравя за Украйна, противно на пропагандата на Кремъл

Конгресът постигна съгласие по текста на споразумението за границата на САЩ с Мексико, от което ще зависи и възобновяването на финансирането за военната помощ за Украйна. Очаква се текстът на документа да бъде оповестен през следващите дни – пише британският вестник The Guardian.

Изданието отбелязва, че в сряда вечерта съдбата на финансовата помощ за Украйна е “висяла на косъм”, а перспективите за постигане на компромис за границата са били изключително мрачни. Лидерът на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл отказваше да направи компромис, защото споразумението можело да “подкопае” шансовете на Доналд Тръмп на президентските избори през ноември.

Изданието Punchbowl News писа, че в сряда, по време на среща на републиканците при закрити врата, Макконъл бил нарекъл Тръмп “кандидат” и потвърдил, че “политиката по този въпрос се е променила”. Макконъл отбелязал, че Тръмп е техният кандидат и че би било глупаво да се придвижва двупартиен законопроект за имиграцията, който би могъл да неутрализира едно от най-уязвимите места на Байдън. “Не искаме да правим нищо, което би го подкопало”, казал Макконъл, визирайки Тръмп. Но още на следващия ден в Капитолия Макконъл заяви пред “Блумбърг нюз”, че преговорите за имиграцията “продължават”. Той заяви, че е изцяло “на борда на преговорите” и отрече да има антагонистична позиция..

Конгресът продължава да обсъжда споразумението, предвиждащо значителни отстъпки от страна на демократите за ограничаване на незаконната миграция от Мексико към САЩ. В замяна републиканците трябва да подкрепят пакета от военна помощ за Израел и Украйна, срещу който се противопоставя крайнодясното крило на партията. Напоследък преговорите се усложниха, тъй като Тръмп открито помоли в социалните мрежи председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън да не одобрява споразумението, “освен ако не получим всичко, от което се нуждаем, за да спрем милиони и милиони хора да влизат през границата в Съединените щати”.

Съюзниците на Тръмп на Капитолийския хълм твърдят, че двустранното партийно споразумение само ще даде на Байдън политическо прикритие, но няма да реши проблема. Други твърдят, че планът на Сената има за цел да наложи компромис в контролираната от републиканците Камара на представителите, където председателят е подложен на натиск от крайно дясното крило на партията си. “Ако споразумението се провали, Чък Шумър и Байдън ще бъдат принудени да търсят алтернативни законодателни пътища за одобряване на помощта за Украйна, Израел и Тайван. Но тъй като републиканците настояват за мерки за усилване на сигурността на границите в замяна на техните гласове, още не е факт, че обвързването на помощта със задължителното приемане на законопроекти за разходите, или поставянето на въпроса на гласуване ще събере необходимите 60 гласа в Сената”, пише “Гардиън”.

Ако споразумението не бъде постигнато, това ще има глобални последици: Пентагонът предупреждава, че украинските войници на фронтовата линия рискуват да останат без боеприпаси. Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър заяви, че “бъдещето на войната в Украйна” и “сигурността на нашата западна демокрация” зависят от това дали Конгресът ще постигне споразумение. В същото време сенаторът демократ от Кънектикът Крис Мърфи, който е един от преговарящите, заяви пред репортери, че съдбата на споразумението ще стане известна скоро. “Мисля, че контролираният от републиканците Конгрес ще вземе решение в рамките на следващите 24 часа. И това ще покаже дали те наистина искат да направят нещо, или искат да оставят бъркотията по границата по политически причини”, каза той.

В навечерието на такива ключови решения Politico припомни каква може да е цената на вътрешните разпри в Щатите. “Ако не променим политиката си, Украйна ще загуби и това ще засенчи провалите на Запада в Афганистан. Трябва смело да преосмислим европейската архитектура за сигурност, за да нанесем на Русия недвусмислено поражение в Европа и да възпрем бъдещата агресия на Москва срещу НАТО”, пише изданието.

Това няма да бъде постигнато без присъединяването на Украйна към НАТО; без преструктуриране на ВС на САЩ в Европа и създаване на постоянни военни бази на Пентагона в Полша и Румъния, както и във Финландия и балтийските държави; и без непрестанен натиск върху западноевропейските съюзници на НАТО за превъоръжаване в мащаб и скорост, адекватни на предизвикателствата. Дипломацията на САЩ трябва да положи всички усилия за разширяване на пълноправното членство на Украйна в НАТО – нищо не би изпратило по-силен сигнал за решимостта на Запада.

Все още има време да се избегне това, което би се възприело в Москва и Пекин като поражение на САЩ в Украйна. Конгресът и администрацията на Байдън трябва да се споразумеят какво могат да направят, за стратегическата победа на Киев на бойното поле и да променят динамиката в полза на Запада. Това означава да се откажат от сегашния подход на “въздържане”, и да предоставят на Украйна необходимите оръжия и боеприпаси, необходими за превръщането на руската армия в Украйна в небоеспособна. Тази война трябва да бъде възможно най-кратка; това е основната цел на Запада.

Преди всичко Вашингтон се нуждае от обновена стратегия за национална сигурност, която не просто ще реагира рефлекторно на ситуацията, а ще формира и глобалната среда на сигурност. За тази цел той трябва да осъзнае, че въоръжените сили на САЩ са твърде малко, за да се защитят от китайско-руски алианс, ако противниците решат да атакуват едновременно в Европа и Азия. Затова Щатите трябва да се превъоръжават.

Американската политическа класа трябва да формулира как изглежда победата в този кръг на конфликта между великите сили. И тя трябва да бъде възприета от гражданите: те трябва най-накрая да разберат реалностите на този все по-опасен свят, в който се оказахме.

Людмила Балканова, политически анализатор
Превод: Desislava Jovanovich

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми