,

Неясно бъдеще за българските F-16: Забавяния, проверки и инфраструктурни предизвикателства

Пристигането на първите български изтребители F-16 и на техните пилоти остава неясно, става ясно от писмени отговори на министъра на отбраната Атанас Запрянов до депутати, както и от изказванията му по време на заседание на парламентарната комисия по отбрана. Според тях, сериозна инспекция от САЩ на секретни обекти и мерките за сигурност в базата „Граф Игнатиево“, заедно с проблеми около симулаторите, поставят под въпрос навременното пристигане на самолетите.

Само преди няколко дни България прие първия си напълно готов изтребител F-16 от четвърто поколение, но това се случи в завода на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Флорида, а не на българска територия – факт, който породи допълнителни съмнения относно готовността на страната за посрещането на новата техника.

Въпреки че в САЩ беше официално обявено, че първите два изтребителя – едноместен модел D и двуместен модел C – ще пристигнат в България в края на март или началото на април тази година, министър Запрянов посочи, че все още съществуват редица условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да стане това възможно. Пред депутатите той заяви: „Не всичко е цветя и рози с F-16“, подчертавайки сложността на ситуацията.

Министърът акцентира върху изоставането в модернизацията на авиобазата „Граф Игнатиево“, като посочи, че в момента основният проблем е свързан със сградата за симулаторите, която все още не е завършена. Това възпрепятства доставката на симулаторите, които все още се съхраняват в САЩ. „Договорът за строежа е от 2020 г., но имаме уверение, че сградата ще бъде готова до края на юли“, уточни Запрянов. Той подчерта важността на симулаторите за продължаването на подготовката на пилотите, тъй като ако те не натрупат необходимите летателни часове, ще се наложи да бъдат върнати в САЩ за допълнително обучение.

Още по-сериозен е въпросът със строгите инспекции и окончателните сертификации от страна на Военновъздушните сили на САЩ, които трябва да потвърдят съответствието на критични обекти и дейности с изискванията за сигурност. Резултатите от тези проверки са от ключово значение и могат да повлияят на решението дали самолетите ще бъдат базирани в България. В случай на неуспешна инспекция, съществува риск страната временно да разположи самолетите на чужда територия, подобно на ситуацията в Словакия.

Към момента в авиобазата „Граф Игнатиево“ се изпълняват 49 проекта, като не всички от тях подлежат на сертификация от американските ВВС. Министърът съобщи, че строителството на укритията за самолетите ще продължи през цялата 2025 г., дори след пристигането на първите два изтребителя през март-април и последващите шест до края на годината. „Имаме договор за изграждането на 16 укрития за всички самолети, както и на два мобилни хангара и други съоръжения, които ще осигурят пълната готовност на базата“, добави Запрянов.

Контекст на проекта:

България ще получи общо 16 изтребителя F-16 Block 70 по два договора, сключени през 2019 и 2022 г., на обща стойност около 5 млрд. лв. Първите осем самолета трябва да пристигнат до края на 2025 г., а останалите осем – до края на 2027 г. Освен самолетите, договорите включват и обучение на 32 български летци в САЩ, както и подготовка на над 100 инженери и техници.

Третият изтребител F-16 вече е завършен, но ще остане в завода на „Локхийд Мартин“ за обучение на българския инженерно-технически състав. Програмата за обучение е оценена на над 150 млн. долара и включва подготовка както на летателния, така и на техническия персонал.

F-16 Block 70 е сред най-модерните бойни самолети в света, оборудван с радар с активна фазирана антенна решетка, модернизирани пилотски дисплеи и усъвършенствана система за избягване на сблъсък със земята.

Прегледи на публикации 👁️ : 11

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми