НАТО на прага на война с РФ: какво тревожи много политици и експерти

Новите оценки на военния потенциал на Русия и заплахите за сигурността на НАТО доведоха до увеличаване на броя на предупрежденията от страна на западните правителства, които предупреждават за възможна руска атака срещу страните от Алианса – пише Financial Times. “Живеем в наистина опасни времена и в момент, когато широкомащабен конфликт е по-вероятен, отколкото когато и да било в най-новата история”, е заявил анонимен представител на британското военно разузнаване. Друг британски военен служител отбелязва, че “войнствените намерения на Русия все още съществуват”. 

“Нейните сухопътни сили в Украйна са деградирали, но въздушните и военноморските ѝ сили като цяло не са претърпели загуби, а Русия все още е голяма ядрена държава”, казва той. Една от причините за безпокойството на западните чиновници е съживяването на руската отбранителна индустрия през последната година, което се случи със скорост, която мнозина на Запад смятаха за невъзможна.

В материала се казва, че през годината Русия е произвела 4 млн. артилерийски снаряда и няколкостотин танка. Украинските власти прогнозират, че през тази година в руската армия ще бъдат призовани още 400 000 души, без да се прибягва до пълномащабна мобилизация. Въпреки че руската армия претърпя огромни загуби за две години война срещу Украйна, повечето западни представители прогнозират, че тя ще може да възстанови силите си в рамките на пет-шест години. 

През последните седмици редица западни чиновници в областта на отбраната отправиха безпрецедентен брой публични предупреждения относно възможността за по-широк конфликт в Европа с една по-уверена и превъоръжена Русия. Европейски чиновник заяви, че относно “намерението и способността” на Русия да нападне страна от НАТО до края на десетилетието има “почти консенсус” във военния алианс. “Единствената променлива е възможността”, добави той. Изданието се позовава на думите на неназован украински служител, според когото Киев разполага със “силни разузнавателни данни”, че Путин се готви за война срещу балтийските държави.

Някои членове на Северноатлантическия алианс обаче се отнасят скептично към варианта, че руският президент възнамерява да нападне член на НАТО. “Вярваме, че Путин приема сериозно задълженията ни по член 5 и не иска да воюва с НАТО”, заяви високопоставен служител на отбраната на САЩ. Въпреки, че светът неведнъж е виждал реалното отношение към всевъзможни ангажименти и меморандуми.  

В литовското разузнаване са убедени, че Русия е в състояние да води война срещу Украйна още дълго време, икономиката ѝ се оказа по-устойчива на санкциите от очакваното, а окупаторите възстановиха и дори увеличиха броя на войниците си в Украйна през 2023 г. Междувременно Русия се подготвя за конфронтация с НАТО. Анализаторите на ISW обърнаха внимание на оценка на литовското разузнаване, според която Русия има възможност да продължи да поддържа сегашното темпо на войната срещу Украйна и вероятно ще може постепенно да разшири военния си капацитет в близко бъдеще. Това се посочва в оценка за националните заплахи за 2024 г., публикувана от литовското разузнаване на 7 март.

Основните заключения в този документ, върху които акцентират експертите на ISW, са следните:   

  • руският военно-промишлен комплекс се е превърнал в движеща сила на икономиката за сметка на други сектори; РФ е отделила най-малко 10,8 трилиона рубли (около 119 милиарда долара) за военни разходи през 2023 г; 
  • руската икономика се представя по-добре от очакваното благодарение на високите цени на петрола и способността на Русия да компенсира удара от западните санкции; 
  • няма причина да се смята, че само краткосрочни фактори са движеща сила за икономическия растеж на Русия, и да се очаква структурните проблеми на РФ да се задълбочат в дългосрочен план;
  • малко вероятно е Русия да се откаже от дългосрочните си цели за завладяване на Украйна, дори и да не успее да постигне тези цели във военно отношение – Русия ще продължи да се стреми към пълно подкопаване на украинската държавност и суверенитет, осигуряване на неутрален статут на Украйна и унищожаване на украинския военен потенциал в дългосрочен план, независимо от изхода на войната.

Анализаторите на ISW добавят, че в руските военни кръгове действително открито се обсъжда как Русия може да започне война срещу НАТО в близко бъдеще. Началникът на Военната академия на Генералния щаб на ВС на РФ полковник Владимир Зарудницки, заявява в неотдавнашна статия в списанието на руското МО “Военна мисъл”, че войната в Украйна може да прерасне в мащабна война в Европа и че прекратяването на военните действия в Украйна няма да сложи край на конфронтацията между Запада и Русия. 

Според оценките на литовското разузнаване Русия се подготвя за конфронтация с НАТО в дългосрочен план: въпреки че Москва е отделила значителни ресурси за войната в Украйна, тя запазва средствата си за подготовка за дългосрочна конфронтация с НАТО, особено в региона на Балтийско море. Понастоящем на източния фланг на НАТО Русия разчита главно на въздушната и военноморската мощ, като през 2023 г. за първи път разположи кораби носители на ракети “Калибр” на Ладожкото езеро край Санкт Петербург и увеличи броя на полетите на тежки бомбардировачи Ту-22М3 над Балтийско море от един през 2022 г. на 5 през 2023 г. 

Ако някои западни политици все още имат илюзии по повод “умиротворяването” на Русия чрез мирни преговори между Киев и Москва, време е да свалят розовите очила. Всичко води към това, че Русия се готви да нанесе най-големия военен удар по Европа от ХХ век насам.

Въпреки това НАТО е в състояние да изтощи армията на ВС на РФ като подпомогне максимално Киев с оръжия и системи за противовъздушна отбрана, както и да засили и затегне санкциите – но този път да не оставя “дупки”, от които се възползват някои европейски страни.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *