,

Наследството на ГЕРБ: “греховете на бащите”, с които трябва да се справи новата България 

Партия ГЕРБ беше на власт в България от 2009 до 2013 г. и от 2017 до 2021 г. През това време тя взе редица решения, които доведоха до това, че сега страната е затънала в спорове за руския петрол.  

Първо, ГЕРБ подписа дългосрочен договор с Русия за закупуване на петрол на намалени цени. Този контракт направи България зависима от руския нефт и създаде затруднения да се откаже от него, след като започна войната в Украйна. Второ, ГЕРБ не инвестира в разработването на алтернативни енергийни източници. Това доведе до сегашната неспособност на България бързо да прекрати използването на руския петрол. Трето, ГЕРБ провеждаше политика на сближаване с Русия. Това предизвика напрежение в отношенията на държавата със съюзниците ѝ от НАТО и ЕС. 

В резултат на тези решения България сега се намира в трудна ситуация. Тя е принудена да продължава да купува руски петрол въпреки санкциите, които други държави наложиха на Русия. Това нанася щети на нейната икономика и застрашава сигурността ѝ. 

Рафинерията на “Лукойл”, разположена в близост до черноморското пристанище Бургас, е най-голяма в България. Също така тя се е превърнала и в един от най-големите потребители на руски петрол в света. Това сочи разследването на антикорупционната група Global Witness, аналитичния център Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) и института за обществена политика Center for the Study of Democracy. 

Според техните данни през първите десет месеца на 2023 г. рафинерията е преработила над 4,95 млн. тона руски петрол, като е изпратила на Кремъл преки данъчни приходи на стойност около 1,13 млрд. евро. По-рано стопанинът на Кремъл Владимир Путин заяви, че приблизително толкова средства са отишли за финансиране на ЧВК “Вагнер” за годината. Припомняме, че България е четвъртия по големина купувач на руски офшорен нефт, отстъпвайки само на Индия, Китай и Турция. 

И благодарение на този фактор Русия спечели около 1 млрд. евро допълнително през тази година, след като най-голямата руска частна петролна компания “Лукойл” се възползва от пропуски в правилата за санкции на ЕС с помощта на България. Възползвайки се от уникалното си изключение от забраната на ЕС за внос на руски петрол, България позволи на милиони барели петрол от Русия да достигнат до руска рафинерия на нейната територия. В резултат на това различни видове петролни продукти са били изнесени в чужбина, включително в държави от ЕС.

Струва си да припомним, че през декември миналата година Европейската комисия предостави на България специална дерогация от забраната на ЕС за внос на руски петрол, която ѝ позволява да купува суров петрол от Москва до края на 2024 г. Изключението обаче имаше за цел да защити сигурността на доставките на страната, а не да позволи на огромна руска рафинерия в България да преработва горивото и да го продава в чужбина с цел печалба. 

Докато страните от ЕС усещат последиците от ембаргото, Бургас купува руски петрол от Лукойл с големи отстъпки и продава петролните продукти на световния пазар. Тъй като Кремъл води брутална война срещу Украйна, той печели два пъти от тази търговия: веднъж от данъците, събирани върху производството и износа на петрола, който рафинерията купува, и два пъти от всички данъци, плащани от “Лукойл”, втората по големина компания в Русия и краен собственик на 99 % от рафинерията “Нефтохим Бургас”. 

Съгласно секретен анализ, изготвен за българския парламент, от момента на влизане в сила на данъчното облекчение на 5 февруари и до сега тази “вратичка” е донесла на Русия не само около 983 млн. евро от данъци върху производството и износа, но и почти 500 млн. евро печалба за собственика на рафинерията “Лукойл”. 

Този въпрос предизвика политическа реакция в България. В отговор на данните от проучването министър-председателят на страната Николай Денков заяви на 9 ноември, че е изненадан от “мащабите, в които се развива тази схема за избягване на санкции”. Той също така увери, че там, където санкциите са “безсилни, законите ще бъдат съответно подобрени”.

Според експертните оценки на санкциите това не изглежда да е пряко нарушение на европейските ограничения. Въпреки това страните от ЕС и законодателите в България сега призовават Брюксел да преразгледа правилата. “Режимът на санкциите е като швейцарско сирене: каквото и да правим, винаги изоставаме с три месеца от руснаците”, заяви европейски дипломат пред Politico. 

Все пак, като се имат предвид помощта и солидарността, оказвани от Европа на Украйна, фактът, че Бургас законно експлоатира рафинерия за пране в границите на ЕС, е още по-шокиращ. Европейският съюз трябва да попречи на “Лукойл” да насочва приходите си обратно към Кремъл чрез преработване на евтин руски петрол в България и да изнася петролни продукти за държави, които са наложили санкции на Русия. 

Ето как съвременните европейски държави трябва да плащат цената за сътрудничеството си с Руската федерация. Този факт е бил и ще бъде верен: ако предоставите на РФ възможността да печели пари във вашата страна, Кремъл винаги ще използва всичко възможно, за да ви нанесе загуби, като създаде монопол на пазара. Може би не веднага, но както в случая с България, в дългосрочен план това изигра жестока шега с новия парламент – сега той плаща за греховете на ГЕРБ, които “пуснаха” Кремъл дълбоко в икономиката на страната.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *