На 22 юли 2024 г. беше отбелязан най-горещият ден в историята с глобална средна температура от 17.15°C, според информация от Европейската служба за климатични промени “Коперник”. Това е с 0.06°C повече от предишния ден, съобщава “Ройтерс”.
Топлинни вълни обхващат големи региони, включително Средиземноморието, Русия и Канада, където се разгоряха множество горски пожари.
В Китай са издадени предупреждения за много високи температури, като в Ухан са отчетени 42.2°C. Тайван се подготвя за тайфун с интензивни валежи и силни ветрове.
В САЩ над 40 милиона души са изложени на опасни температури, а Западът на страната е засегнат от горски пожари. В Европа Испания и Гърция се борят с втора топлинна вълна, която дава температури от 44°C в някои области.
Арктика също отбелязва рекорди, с температури в Феърбанкс, Аляска, достигащи 31°C и части от канадския, руския и норвежкия Арктически регион с над 9°C над средните стойности.
Тази година температурните рекорди са необичайни, тъй като светът е в неутрална фаза на климатичния модел Ел Ниньо, който обикновено повишава глобалните температури. Климатологът Карстен Хаустейн подчертава, че този рекорд илюстрира влиянието на климатичните промени от изгарянето на изкопаеми горива.
Въпросните промени продължават да усилват топлинните вълни и горските пожари по света, а специалистите предупреждават, че тези тенденции могат да се задълбочат без мерки за намаляване на парниковите газове.
Вашият коментар