,

Национален исторически конкурс „Будител“: Ученически проекти пазят пламъка на родолюбието

В VIII Национален исторически ученически конкурс за историческа памет „Будител“, посветен на борбите на българите за национално обединение, участваха над 220 проекта. Конкурсът, който се провежда под патронажа на кмета на Варна Благомир Коцев, отличи 41 от най-забележителните ученически разработки на специална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия.

С плакет и парични награди, осигурени от Община Варна, бяха наградени Диляна Георгиева, Стефани Методиева и Николай Николов от СУ „Д. Маринов“ в Лом с ръководител Аделина Димитрова. Техният видеофилм „Йонка Маркова – „Амазонката с войнишки шинел“ спечели наградата на кмета.

Сред отличените са и Анна Димитрова и Михаил Керемидчиев от Националната гимназия по прецизна техника и оптика „М. Ломоносов“ в София с ръководител Б. Запрянов. Техният проект, озаглавен „Разделените българи – Западните покрайнини на България“, впечатли журито с историческата си стойност и креативност.

Доника Михалева, главен експерт в дирекция „Образование и младежки дейности“ към Община Варна, подчерта, че конкурсът печели все по-голяма популярност, което е доказателство за нарастващия интерес към историческата памет и родолюбието сред младите хора. Д-р Ирена Радева, началник на РУО-Варна, поздрави участниците и техните учители, като акцентира върху значението на предаването на родолюбивите ценности към младото поколение. Директорът на Първа езикова гимназия Ангел Митев също изрази благодарност към всички, които са допринесли за успешната организация на събитието.

Конкурсът беше част от Националната ученическа конференция „Молитва за България“. Гост-лектор беше проф. Милко Палангурски – изтъкнат специалист по модерна българска история. Той изтъкна значимостта на съхраняването на историческата памет и припомни, че България е единствената държава на Балканите, която постига своята независимост безкръвно, като се утвърждава като равноправна част от европейската политическа карта.

Към програмата се включиха и доброволци от варненския клон на НД „Традиция“. Те представиха демонстрация на униформи, знамена и въоръжение, използвани от Осми пехотен приморски полк, разказвайки емоционално за героизма на българските войници в Македония, Тракия и Добруджа в началото на ХХ век. Техният разказ беше не само поучителен, но и вдъхновяващ за младите участници.

Прегледи на публикации 👁️ : 17

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *