,

На стъпка от катастрофа: ядреният терор на Русия набира все повече обороти

Русия продължава да атакува критичната инфраструктура на Украйна, в частност – атомните електроцентрали, което пряко застрашава ядрената безопасност на Европа. През нощта на 25 октомври руските въоръжени сили нанесоха удар по територията в близост до Хмелницката АЕЦ. В резултат на нападението 1 860 потребители в Славутич и Нетешин бяха изключени от електрозахранването.

Но по-забележителното е, че това не е първият път, когато Русия обстрелва АЕЦ: през август 2022 г. руснаците атакуваха площадката на Запорожската АЕЦ. Ракетите удариха близо до сухото хранилище за отработено ядрено гориво. Малко по-късно, през септември 2022 г., руснаците нанесоха удар по Южноукраинската АЕЦ, като ракетата падна на 300 метра от ядрените реактори. Многократно по време на масирания обстрел руските ракети прелитаха на критична височина над Южноукраинската АЕЦ.

Що се отнася до Хмелницка област, кметът на град Славута съобщи, че в момента в града няма нито едно учебно заведение, което не е било засегнато от взривната вълна тази нощ. “Вследствие на атаките с дронове камикадзе бяха нанесени щети на 300 къщи, всички 28 учебни заведения и една болница”, обобщи кметът.

Това е втората поредна година, когато Русия нанася удари по критичната инфраструктура на Украйна през есенно-зимния период в опит да я унищожи и да остави цивилните граждани без елементарни условия за живот. Обаче въздушните атаки на територията на атомните електроцентрали са много по-голяма заплаха.

Окупираната от Русия Запорожка АЕЦ се превърна в епицентър на руските военни престъпления в сектора на ядрената енергетика. Работниците на АЕЦ са отвличани директно от работните им места, отвеждани за разпит или измъчвани от служители на ФСБ, най-често под надзора на представители на “Росатом”. Русия пряко заплашва европейската ядрена сигурност, като обстрелва районите около атомните електроцентрали, а представителите на “Росатом” открито подкрепят похищението и изтезанията на украинските работници от ЗАЕЦ. Тези доклади бяха потвърдени от разследвания на международни медии като Wall Street Journal. Съществуват явни доказателства, че “Росатом” е бил напълно запознат с мащаба на престъпленията в ЗАЕЦ.

Струва си да си припомним началото на войната на Русия срещу Украйна, когато за първи път в световната история военни самолети прелетяха над атомна електроцентрала (Чернобилската АЕЦ), за първи път бяха изстреляни ракети от стратегически и щурмови самолети, които след това полетяха на Киев. За първи път в историята военни бронирани машини се появиха на площадката на атомна електроцентрала. За първи път военнослужещи нарушиха режима на физическа защита и безпрепятствено се движеха около ядрен обект.

Най-опасният момент беше, когато агресорите повредиха електропреносната линия на съоръжението “Укритие”, която осигурява локализирането на четвърти блок. Резервоарите за охлаждане и хранилищата за отработено ядрено гориво престанаха да изпълняват функциите си за безопасност. По това време бяха включени резервни генератори, които имаха запас от гориво за 48 часа. И ако електрозахранването не беше възобновено, последствията можеха да бъдат много опасни. За щастие служителите на Държавната служба за извънредни ситуации и на “Укренерго”, които са били на работа, успяха да извършат ремонтни дейности.

Войските на РФ оставиха след себе си в Чернобилската зона много взривни устройства и сигнални ракети. От време на време те експлодират след като с тях случайно взаимодействат животни. Също такка на една мина се взриви пожарна кола, а работниците на “Укренерго” попаднаха на противопехотна мина. Сред пострадалите има и горски служители, а след тези експлозии се разгоряват пожари, които представляват радиоактивна опасност.

В крайна сметка не трябва да забравяме, че Руската федерация, като ядрена държава, наруши и трите “стълба” на Договора за неразпространение на ядрени оръжия: за ядреното разоръжаване (поради непредизвикано натрупване на потенциал за нанасяне на ядрени удари); за неразпространението на ядрени оръжия (чрез разширяване на географското разположение на такива оръжия след окупацията на Крим); за мирното използване на атомната енергия (има се предвид завземането на ядрени съоръжения на територията на Украйна).

По тази причина, точно поради всички горепосочени факти, 12-ият пакет от антируски санкции трябва да съдържа строги ограничения срещу руската ядрена промишленост, тъй като Русия вече многократно е застрашавала ядрената сигурност на Украйна и Европа. А там, където Русия не получава заслуженото за заплахите си, тя продължава да подронва и дестабилизира ситуацията, водейки до нови кризи.

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *