Министър Гвоздейков предложи данък от 500 лева за внос на употребявани коли и стимули за преминаване към електроавтомобили

Министърът на транспорта, Георги Гвоздейков изрази загрижеността си относно неудовлетворителното състояние на автомобилния парк в България и свързаното с това замърсяване на въздуха. Според него през 2022 г. в страната бяха внесени над 350 000 автомобила втора употреба, като България заема водещо място в Европа по внос на подобни коли.

Гвоздейков предложи на българските автомобилни асоциации такъв вариант: “Ако обложим този внос на бройка автомобил да речем с минимум 500 лева, ето ти един инструмент, един фонд, който може да бъде използван за дотиране, за подпомагане на обществото и на хората, които искат да си купят електрически автомобили.”

Относно въпроса дали таксата ще засегне “бедния”, който обикновено закупува употребяван автомобил, министърът поясни, че тя няма да се налага върху тези хора, а ще се взима от вносителите на коли втора употреба. Той подчерта, че начина на изчисляване на цената на стоката остава в компетенцията на тези вносители.

Освен това Гвоздейков посочи, че в България трансформационния процес, включващ електрификация на автомобилния парк се осъществява постепенно. По неговите думи върви нормален преход към еволюцията в технологиите и автомобилестроенето. Той подчерта необходимостта от стимулиране на обществото и облекчаване на условията за хората да преминават към екологичния транспорт.

Свързвайки темата за състоянието на автомобилния парк в България с глобалната климатична криза, Гвоздейков заяви: “В крайна сметка ние трябва да се замислим какъв въздух искаме да дишаме, в каква среда трябва да живеем, защото ако се върнем на ситуацията с бедствието от миналата седмица с падналите дървета, бедствието се случи, защото дотогава нямаше паднала слана и листата по дърветата нямаше как да опадат. Анализите, които правят климатолозите, и това глобално затопляне става с помощта на хората и на никого другиго. И мерките, които трябва да предприемем оттук нататък, не е просто да са на гърба на бедните, а на гърба на това в какъв свят оттук нататък искаме да живеем и това как трябва да съхраняваме природата.”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми