,

Липса на програма за скрининг на диабетна ретинопатия в България води до риск от необратима слепота при диабетиците.

В България липсва програма за ранно откриване на едно от най-сериозните усложнения на диабета — диабетната ретинопатия, което е основната причина за необратима слепота сред хората с диабет в трудоспособна възраст.

Диабетното очно заболяване възниква като резултат от хронично високи нива на кръвната захар, които нарушават нормалната функция на различни части на окото. Спектърът на свързаните с диабета очни заболявания включва диабетна ретинопатия, макулен едем, диабетна катаракта, глаукома, увеит, кератопатия и синдром на сухо око. Тези състояния могат да съществуват едновременно и човек с диабет е изложен на риск да развие едно или повече от тях.

Продължителността на диабета е основен фактор за развитието на диабетната ретинопатия, а застаряващата диабетна популация повишава риска. Много пациенти с диабетна ретинопатия може да не изпитат симптоми до напредналите стадии на заболяването, когато уврежданията вече са необратими, дори и при лечение.

Сдружение „Ретина България“ — организация, представляваща интересите на хора със заболявания на ретината и техните семейства — изразява сериозна тревога от липсата на стандартизиран скрининг за диабетна ретинопатия у нас.

“Много страни по света са приели препоръките на Международния съвет по офталмология и Международната диабетна федерация и вече са въвели програми за ранно откриване на заболяването. В България от години офталмологичната общност осъзнава нуждата от нормативно регламентиран подход за ранно диагностициране на диабетната ретинопатия или въвеждането на скринингова програма. Въпреки това такава програма не е предмет на обсъждане между медицинските специалисти и здравните власти, което е силно обезпокоително”, посочва д-р Петя Стратиева, председател на „Ретина България“.

С увеличаването на броя на хората с диабет рискът от диабетна ретинопатия и загуба на зрение значително нараства.

„Надяваме се, че офталмолозите и специалистите по диабет ще достигнат до професионално решение за организиран скрининг за диабетна ретинопатия във възможно най-кратък срок“, добавя Стратиева.

Прегледи на публикации 👁️ : 22

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *