В българските банки се използват по-консервативни подходи и по-бавно се внедряват новите технологии на изкуствения интелект. Това стана очевидно по време на финансовия форум “Иновации”, организиран от Асоциация “Банка на годината”. Причината за тази по-предпазлива стратегия е, че банките управляват големи суми пари, а влиянието на тези решения върху финансовите пазари е изключително важно.
Представител на Асоциация “Банка на годината”, Валентин Панайотов, отбеляза, че банките са по-склонни към консервативни практики и се въздържат от бързото въвеждане на изкуствения интелект. “Правят го предпазливо, с основание – управляват ресурсите на много хора. Това ще даде много голямо отражение върху техния бизнес. Влиянието върху световния бизнес ще бъде в размер, от внедряването на изкуствения интелект, ще бъде в размер от 3 трилиона до 4,5 трилиона долара годишно. Тази цифра може да бъде и удвоена спрямо това, в кои области с какви темпове ще се внедри изкуственият интелект”, каза той.
В допълнение, Мирослав Вичев, ръководител на компания за платежни услуги, подчерта, че фокусът на банките се насочва към генеративния изкуствен интелект, който се използва в различни електронни канали. Технологията в тази област е изключително мощна, и банките активно търсят най-добрите начини за използването й в своите проекти.
Вашият коментар