Китайската народна република увеличава доставките на стратегически важната за Русия нитроцелулоза – основен компонент за производството на взривни вещества и барут.
Въпреки официалните изявления на Пекин за неутрална позиция във войната срещу Украйна, търговските потоци показват друго.
Според анализ на митническата статистика, Китай значително е увеличил износа на нитроцелулоза за Русия – вещество, което е от ключово значение за производството на боеприпаси. До 2022 година обемите са били минимални или напълно липсващи. Но след началото на пълномащабното нахлуване ситуацията се променя: през 2022 година в Руската федерация са изпратени около 700 тона нитроцелулоза, а през 2023 – над 1300 тона, което е достатъчно за производството на над 200 хиляди артилерийски снаряда с калибър 152 мм. През 2024 тенденцията продължава – само за първото тримесечие са отчетени почти 110 тона доставки. Това нарастване се случва на фона на западните санкции, ограничаващи достъпа на Русия до военни суровини.
Китайската позиция – неутрална на думи, различна на практика
Официални представители на КНР твърдят, че страната не продава смъртоносно оръжие на нито една от страните. На пресконференция през април 2025 г. говорителят на китайското външно министерство Лин Дзян увери: „Китай никога не е доставял смъртоносно оръжие във връзка с конфликта в Украйна“ (reuters.com). Той подчерта стремежа на Пекин към мир и прекратяване на бойните действия. Подобна гледна точка изрази и представителят на китайското посолство в САЩ Лю Пън-ю, заявявайки, че търговско-икономическото сътрудничество с Русия не е насочено срещу трети страни и че Китай не участва в доставки на оръжия в зоната на конфликта.
Реалността обаче е различна. Експерти посочват, че рязкото увеличение на обемите нитроцелулоза е пряко свързано с нуждите на руската армия. Това представлява фактическа подкрепа за военните действия. Западни анализатори определят Китай като основен доставчик на нитроцелулоза за руските въоръжени сили (politico.eu). Евродепутатът Виола фон Крамон-Таубадел подчерта, че Китай трябва да избере между руските поръчки и партньорството със Запада. Според информация на Politico, американското разузнаване смята, че доставките са умишлени. Тази позиция беше изразена лично пред китайското правителство от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен по време на неговото посещение в Пекин през април.
Ролята на Беларус и релокацията на производството
Успоредно с това се наблюдава преместване на производствени мощности в Беларус. Заводи в страната, с подкрепата на Русия и използвайки китайски технологии, разширяват производството на боеприпаси и компоненти за ракети. По-конкретно, беларуски предприятия започнаха серийно производство на модернизирани системи „Полонез“ и „Полонез-М“ по китайски образец, както и обновяване на ПВО системи от тип „Бук“ с китайски двигатели. Това буди сериозно безпокойство в ЕС и НАТО, тъй като Минск все повече действа като тилова база за Русия. В отговор Европейският съюз затегна санкционния режим – от юни 2024 г. е забранено всякакво доставяне и транзит на оръжие, боеприпаси и стоки с двойна употреба през Беларус. Новите договори включват специални клаузи, които не позволяват заобикаляне на санкциите чрез беларуски компании.
Съмнително качество и потенциални заплахи
Допълнителен риск представлява ниското качество на китайската нитроцелулоза. По оценка на експерти, много от доставените партиди не отговарят на стандартите за безопасност, приети в западните страни. Най-големият доставчик е компанията Sichuan Push Acetati Co. Ltd., чиято продукция, според експертни данни, има нестабилно ниво на нитриране, което може да доведе до опасни реакции. Това увеличава риска от инциденти в руските предприятия. Експлозиите и пожарите в обекти за производство на барут се свързват именно с употребата на такива материали.
Вашият коментар