Кампанията по прибиране на черешите в Кюстендилско набира скорост, като местните овощари отварят градините си за посетители, които желаят сами да берат сочните червени плодове.
За втора поредна година бившият директор на Института по овощарство в Кюстендил, проф. Димитър Домозетов, и собственик на 120 декара овощни насаждения, организира кампанията “Набери си сам”. „Гостите влизат в градините, берат колкото им трябва, после плодовете се теглят на кантара. Който може да изяде, не мерим“, разказва с усмивка професорът пред „България он еър“.
Цените са символични – 1 лев за килограм, в сравнение с тези в големите градове, където килограм череши струва 13-14 лева.
Овощарите не целят само да продадат продукцията си, но и да доставят удоволствие на хората, позволявайки им да опитат истински плодове от градината и да видят, че българските череши са по-вкусни от вносните от Гърция и Турция.
Инициативата има голям успех. Миналата година хора са идвали основно през уикендите, а тази година има обаждания от цяла България. „Отваряме градините за всички хора. Трябва само да си носят кофи, ние ще им дадем стълби“, приканва проф. Домозетов.
Други овощари в Кюстендилско също започват да разбират, че това е начин да си помогнат и да предоставят на хората пресни плодове, без да минават през прекупвачи, като същевременно осигуряват приятно изживяване. Тази практика е популярна в много страни по света.
През последните почивни дни семейните черешови градини на Мариана Бъчварова край айтоското село Карагеоргиево също са били отворени за посетители. „Интересът беше много голям, притесних се, че няма да има достатъчно плодове за всички, но всичко мина успешно. Дори сега продължават да ми звънят“, споделя Бъчварова.
Миналата година, по инициатива „Набери си сам“, проф. Домозетов е отворил достъп и до сливовите и ябълковите си градини и е много доволен от резултатите, тъй като голяма част от реколтата е била прибрана по този начин.
Липсата на работна ръка за прибиране на реколтата е голям проблем за земеделските производители, което е една от причините овощарите да отварят градините си за посетители.
Наемните берачи в Кюстендилско искат между 50 и 80 стотинки на килограм череши, ако изобщо се намерят такива. В същото време изкупната цена, която предлагат прекупвачите, е 1.30 лв. на килограм.
„В Айтоско берачите искат по 60 стотинки на килограм, а изкупната цена за средноранните череши е едва около 90 стотинки. За 30 стотинки на килограм не си струва усилието. Освен това имаме товарене и разтоварване, което прави усилието нерентабилно“, обяснява Бъчварова.
Заради ниските изкупни цени и високите разходи за труд, все повече земеделски стопани оставят продукцията си неприбрана. От Агри БГ напомнят, че италиански предприемач диктува пазара на череши в България от години.
Вашият коментар