,

Инаугурацията на Путин: Демонстрация на Кремъл за вътрешната аудитория

Последните новини от и за Русия сякаш са свързани в една верига. Катастрофални наводнения, за които местните власти не бяха подготвени. Многобройни убийства, извършени от войници, завърнали се от войната в Украйна. Тотална корупция на всички нива на властта, когато заместник-министърът на отбраната се “развлича” като някой олигарх и заради това се озовава в затвора.

Случващото се в Русия прилича на запълване на определен “резервоар от омраза”. Омраза към самата Руска федерация. Това пълнене се случва както отвън, така и отвътре, и процесът ще продължи с различни темпове. Но едва ли някакви кадрови промени в правителството, които се обещават след встъпването в длъжност на Путин през май, ще повлияят сериозно на ситуацията в страната, защото Путин е този, който решава всичко.

В същото време от полза за всички е фактът, че Европейският парламент (по очевидни политически причини) не призна Путин за избран президент, и може да насърчи страните от Г-7, наред с други, да не признаят неговата легитимност. По този начин Русия бързо губи доверието, възможностите и статута на държава, която беше един от световните лидери.

Путин иска да управлява РФ, която е затворена за демократичните държави. Това ще направи режима в Кремъл напълно херметичен и изключително заплашителен, защото бъдещите му действия ще бъдат непредсказуеми. “Руският президент” се стреми да “надхитри” Запада, като максимално увеличи възможността да действа според западните правила, стандарти и норми. 

На фона на встъпването в длъжност на “новоизбрания президент”и оставката на руското правителство засилиха се конфликтите между различните групи за влияние в Кремъл. Днес се води битка на кланове за постове, правомощия и финансови потоци.

Всъщност според руското законодателство, руската Конституция (колкото и нелепо да звучи това за Запада и за много руснаци), правителството трябва да подаде оставка заради “инавгурацията на президента” Путин. След това ще бъде сформирано ново правителство. И по всичко изглежда, че сега поне част от руската управляваща класа прави всичко възможно, за да гарантира, че Шойгу няма да бъде в това ново правителство. Затова тя създава подходящ информационен фон, който трябва да обясни отставката на руския министър на отбраната. Информационния фон трябва да създаде у широката общественост впечатление, че Шойгу е отстранен, защото не е проследил работата на своите заместници и им е позволил да крадат. Не поради факта, че например има някакви проблеми със снабдяването на армията или с фронта, а именно защото “царят най-накрая е стигнал до своите крадливи боляри и най-накрая ги поставя на място”.

Фактът, че събитието по встъпване в длъжност на президента се удостоява с доста голямо внимание от страна на идеолозите на руския “ура-патриотизъм”, свидетелства за намеренията им да възродят позициите си при управлението на Кремъл. По-специално, предоставянето на Дугин на официалния статут на ръководител на интелектуалната школа показва, че именно на “ура-патриотите” е даден картбланш да формират нова картина на света за руските граждани. С инавгурацията ще се появят и нови задачи, а именно разработването на стратегия за предпазване на населението от бунтове. Определени длъжностни лица ще бъдат обвинени в корупция, която ще се превърне не просто в икономическо престъпление, а ще придобие характера на “държавна измяна”, разширявайки възможността за контрол от страна на репресивния апарат.

Всъщност самата инавгурация ще бъде тест за ФСБ. Според руския Телеграм канал ВЧК-ОГПУ за тази цел в Москва ще бъдат докарани допълнителни системи за противовъздушна отбрана, а в центъра на руската столица ще бъде инсталирано мощно оборудване за радиоелектронна борба за обезвреждане на безпилотни самолети. По данни на канала московските полицаи са задължени да “обработят” всички жилищни сгради, разположени в близост до специални магистрали и места за масово събиране на хора. Всичко това означава само едно: Путин се страхува за живота си повече от всякога.

Така или иначе след встъпването в длъжност на Путин войната с Украйна ще престане да бъде местна спецоперация и окончателно ще се превърне в глобална конфронтация със страните на Запад. В такъв контекст въпросът за анексираните територии няма да бъде разглеждан от Москва по принцип, а преговорите ще станат ненужни за Кремъл. Русия може съзнателно да започне сценарий за разширяване на конфликта в Европа, който за руската публика може да се превърне в катализатор за обща мобилизация. “Тенденцията” е следна: мощна армия – мощна икономика – мощно правителство.

Западът трябва да се научи да действа твърдо по отношение на руското ръководство, което се стреми да прилага терористични стратегии с присъщия му ирационализъм, неетичност, пренебрегване на международното право и цивилизационните стандарти. Рационалното търсене от страна на Запада на изход от кризата, прекратяване на войната и възстановяване на демократичните норми предизвиква у Путин само подигравки към западните лидери.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми