,

Гърция, България и Румъния създават военен коридор за защита на южния фланг на Европа от Русия

Гърция, България и Румъния обявиха създаването на военен коридор, който ще защити южния фланг на Европа от Русия. Това е отговор на продължаващото напрежение в Украйна и целта е да се подобри военният транспорт в региона, като се свържат базите между Егейско и Черно море. Руският контрол в Западното Черноморие предизвика тревога в България и Румъния, което доведе до засилване на НАТОвските патрули, които зачастиха още след първото нахлуване в Украйна през 2014 г.

Тристранното споразумение за “хармонизиран коридор за военна мобилност” бе прието на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Договорът не уточнява конкретни маршрути, но три страни планират изграждане и модернизация на магистрали и железопътни линии в две посоки: първата е от Солун, Гърция, румънското крайбрежие през централната България, а втората минава по гръцкото и след това по българското крайбрежие.

Според анализатора в Шведския институт за международни отношения Андреас Умланд, инвазията в Украйна през 2022 г. накара Източна Европа да преразгледа възможността за руска заплаха. Умланд отбелязва, че след анексирането на Крим и последвалото превземане на украински острови през 2022 г., руският контрол в Западното Черноморие вероятно е засилил опасенията на България и Румъния. Увеличаващата се нестабилност в Близкия изток и нарастващата стратегическа независимост на Турция също допринасят за тези тревоги. Въпреки че Турция е най-източният член на НАТО, тя не винаги споделя европейските приоритети, което поставя Гърция и България в по-ключова роля.

Коридорът може да бъде полезен при евентуален конфликт в Близкия изток, като се улесни борбата с масова миграция и оперативното прехвърляне на войски. Румъния, където ще бъде разположена значителна военна база на НАТО, ще стане важен пункт за базиране на войници.

Сътрудничеството между Гърция, България и Румъния се засилва, особено след като Русия се дистанцира от Запада. Исторически, тези страни са имали сложни отношения с Русия, но текущите събития ги тласкат към по-тясно сътрудничество в рамките на НАТО.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *