,

Европейската интеграция на Украйна: Киив се бори за мир и попива духа на европейската демокрация

Всичко вече е готово за официалното откриване на преговорите за присъединяване на Украйна и Молдова към Европейския съюз, което е насрочено на 25 юни в Люксембург. ЕС изрази желание да проведе т.нар. междуправителствена конференция по този повод.

Путин обаче смята, че Украйна трябва да обяви неутрален статут и да се откаже от присъединяване към НАТО и ЕС, а западните страни следва да отменят санкциите срещу Русия. И, разбира се, трябва да се осъществи въпросната демилитаризация и денацификация на Украйна, за които той говори от 2022 г. насам, като никога не конкретизира същността на всеки термин. Както и да е, европейската общност няма да слуша военни престъпници и терористи.

Следва да се припомни, че на 7 юни в Брюксел Европейската комисия представи пред 27-те държави членки на ЕС устен доклад относно Украйна и Молдова и необходимите реформи, които те трябва да извършат по дългия път към тази цел. Според доклада Кишинев имаше три незавършени реформи, а Киив — четири, засягащи предимно въпросите на върховенството на закона.

Тогава посланиците на Европейския съюз постигнаха съгласие по преговорната рамка за предстоящите преговори за присъединяване на двете страни и обявиха, че първите междуправителствени конференции ще бъдат свикани на 25 юни. Унгария и Словакия не блокираха решението. Това потвърди и журналистът на Радио “Свободна Европа” Рикард Йожвяк. “Унгария вече не блокира преговорната рамка за Украйна, а следователно и за Молдова. Компромисният текст е договорен. Сега Украйна и Молдова трябва официално да започнат преговори за присъединяване към ЕС на 25 юни”, каза той.

Украйна доказа, че е неразделна част от европейското семейство, като проля кръв в борбата за демократични ценности и европейска сигурност. Кървавите събития от последните години са трагично, но в същото време и силно доказателство за непоколебимия ангажимент на украинския народ към идеалите за свобода, демокрация и правова държава — основните ценности на Европейския съюз.

През този период процесът на европейска интеграция на Украйна се ускори значително. След началото на пълномащабната руска агресия Киив незабавно подаде молба за членство в ЕС и още през юни 2022 г. получи дългоочаквания статут на кандидат за членство. На 14 декември 2023 г. Европейският съвет взе историческо решение за започване на преговори за присъединяване на Украйна към ЕС.

Това съдбоносно решение беше одобрено, след като Унгария, която дълго време блокираше преговорната рамка за Украйна, най-накрая оттегли възраженията си. Важното е, че преговорният процес ще започне преди 1 юли, когато Унгария ще поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС, което сега е Белгия.

В рамките на преговорите украинското законодателство ще бъде приведено в пълно съответствие с обширния набор от правни норми и стандарти на ЕС (acquis communautaire). След успешното приключване на процедурите по прилагане на национално ниво измененията трябва да бъдат одобрени от Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент.

Пълноправното членство в ЕС е стратегическа цел и външнополитически приоритет за Украйна, нейното завръщане в лоното на единната европейска цивилизация, към чието културно, идеологическо и ценностно начало тя е принадлежала в продължение на много векове от своята история. Жертвите, понесени от украинския народ в героичната борба срещу руския агресор, се превърнаха в ярко доказателство за европейската същност на Украйна и пълното ѝ право да заеме почетно място в редиците на обединена Европа.

Людмила Балканова, политически анализатор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *