България няма да получи 653 млн. евро по второто плащане от Националния план за възстановяване и устойчивост до края на бюджетната година. Европейската комисия (ЕК) оцени като незадоволителни 8 ключови реформи и 1 цел, необходими за второто плащане. Страната ни има 1 месец за коментари по оценката и още 6 месеца за изпълнение на забавените мерки.
ЕК съобщи, че оценката на искането за плащане, подадено миналата година, е готова, но процесът се е забавил заради политическата криза у нас. Според ЕК има значителни несъответствия между отчетите на България и тяхната оценка – страната признава неизпълнение на 3 от 62 ангажимента, докато ЕК смята, че 9 ключови етапа и цели не са постигнати. Сред тях са: отложена либерализация на пазара на дребно на електроенергия, липса на стимули за възобновяеми енергийни източници, неприета пътна карта за климатична неутралност, неефективна защита на податели на сигнали, блокирани антикорупционни реформи и забавени законодателни промени.
Според методологията на ЕК, неизпълнението на важни реформи може да доведе до задържане на суми в значителен размер. Ако страната не изпълни изискванията в рамките на 6 месеца, тези средства ще бъдат окончателно загубени.
В дадения на страната срок от един месец за коментари картината надали може да се промени. Така може да се очаква ЕК да обяви реално замразяване на сумата. По регламент България ще получи срок от 6 месеца да изпълни неизпълнените мерки и ако не го направи, губи окончателно временно задържаните пари.
Освен забавеното второ плащане, България изостава сериозно и с подаването на глава RepowerEU за енергийна независимост. Предстои труден процес на договаряне и наваксване, като крайният срок за изпълнение на плана е август 2026 г.
Вашият коментар