,

Двойното гражданство и политическата интеграция на българските граждани: Поглед към промените в Конституцията

Въпросът за двойното гражданство, особено за българските граждани по рождение, които притежават и друго гражданство, е от съществено значение. Приблизително една четвърт от българските граждани се намират извън границите на страната, поради което е от съществено значение да се намери начин за тяхното активно участие в политическия живот. Този подход може да бъде важен експеримент, споделя правосъдният министър Атанас Славов, който коментира промените в Конституцията, насочени към възможността хора с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати.

В интервюто с Любо Огнянов в предаването “Офанзива”, Славов подчертава, че не е участвал в изготвянето на тези текстове и редакции, а процесът се развил в парламента. Отбелязва, че въпросът за уседналостта ще бъде решен от Конституционния съд.

Министърът също така признава възможния риск, който идва със защитата на класифицирана информация от страна на министрите и народните представители. Въпреки това, той подкрепя идеята двойното гражданство да бъде разрешено само за страни от ЕС и НАТО. Той изразява убеждението, че разпоредбата би била по-ясна, ако изрично регулираше хипотезата с българско гражданство по рождение и вторично получено българско гражданство, като настоява за прецизиране на този въпрос. Също така счита за важно ограничаването на гражданството в съюзници и партньори, които не обявяват България за вражеска страна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *