Държавата създава нов модел за контрол и финансиране на ВиК системите

Министерският съвет одобри проект на нов Закон за водоснабдяване и канализация, който цели цялостно обновяване на нормативната база в сектора. Основните цели на законопроекта са подобряване на управлението на водните услуги, ясно разпределение на отговорностите между участниците и по-високо качество за потребителите.

Нов регулаторен подход

Проектозаконът предвижда създаването на самостоятелна структура в рамките на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която ще се занимава изцяло с ВиК сектора. Чрез този специализиран състав „ВиК“, КЕВР ще функционира като обединен регулатор за енергетика и вода.

Принцип „една област – една асоциация – един оператор“

Законопроектът въвежда нов модел на управление, при който всяка административна област ще бъде обособена като отделна територия с една ВиК асоциация и един оператор. В случаите, когато предстои преструктуриране, засегнатите общини ще се включват в асоциацията, а активите им ще преминават под нейно управление. Окончателното решение за избор на оператор ще бъде вземано от общото събрание на асоциацията, където са представени всички собственици на публична ВиК инфраструктура.

Ред за собствеността и финансирането

Законопроектът урежда подробно формите на собственост върху ВиК активите – държавна (публична и частна), общинска (публична и частна), както и частна собственост на физически и юридически лица. Що се отнася до финансирането, освен приходи от потребителски такси, са предвидени източници като държавния и общинските бюджети, европейски програми и специализирани юридически лица с държавно участие.\

Основни принципи: достъп, надеждност и баланс

Сред водещите принципи в новия нормативен документ са гарантиран достъп до услуги, повишено качество и сигурност, както и балансиране на цените спрямо покупателната способност на населението. Законът също така цели създаване на по-устойчив модел за поддръжка и развитие на ВиК системите в страната.

Съответствие с Националния план за възстановяване

Проектът отразява измененията в сектора и законодателството от 2020 г. насам и е съгласуван с целите и приоритетите на Националния план за възстановяване и устойчивост. С приемането му се очаква по-ефективна правна рамка, която да осигури по-добро управление и контрол на водните услуги в България.

Прегледи на публикации 👁️ : 2

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми