Държавата се ангажира с финансово обезщетение, наречено “златен гьол”, за дезинфекцията на влизащите от Турция превозни средства през ГКПП “Капитан Андреево”. Според обнародвано на 26 април постановление на правителството на Димитър Главчев, държавата приема да заплати 12 млн. лв. на частна фирма за прекратяване на договор за възлагане на дезинфекция, който е бил подписан през 2013 г. и е станал на крак преди една година. Друго извънсъдебно споразумение беше сключено с частна фирма “Евролаб 2011” за връщане на помещението, в което се намираше частна лаборатория, срещу 10 млн. лв.
Според разследвания на Антикорупционния фонд и на журналиста Генка Шикерова, фирмата “ПиЕфСи” ЕООД, която е спечелила 27 милиона лева след неправомерно възлагане на дезинфекция на границата с Турция, е създадена пет дни преди подписването на договора през 2013 г. и е без опит и капацитет за дезинфекция. Фирмата “Евролаб 2011”, заместваща “Интерпред Еврологистик”, собственик Васил Димитров, също има връзки с издирвания от Интерпол Христофорос Аманатидис-Таки.
Печалбите на “ПиЕфСи” ЕООД се увеличават значително през годините, като разходите за дейността на компанията са 10 пъти по-ниски от приходите. Таксата, която фирмата прибира на границата с Турция, може да бъде вземана само от публичен орган и трябва да се прибира на равностойност. Неясно е защо изобщо се плаща такса за подобно обслужване. Макар че договорът с фирмата официално изтече на 12 март 2023 г., реално държавата прекрати по-рано извършваната от нея дейност по дезинфекция и започнаха съдебни спорове, които явно приключват сега с извънсъдебно споразумение.
Другите 10 млн. лв. бяха отпуснати за извънсъдебно споразумение с частната фирма “Евролаб 2011”, което позволява на лабораторията в Капитан Андреево, където работеше фирмата, да премине в ръцете на държавата. Това означава, че от този момент нататък никой освен държавата няма да контролира плодове, зеленчуци и храни за човешка консумация на този пункт на границата.
Бившият аграрен министър Кирил Вътев посочи, че при едностранно прекратяване на договора от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще трябва да се заплатят неустойки в значително по-голям размер и да се водят дълги съдебни процеси. След това лицензът за лабораторията ще бъде прехвърлен на Агенцията по храните, а лабораторният капацитет на ГКПП Капитан Андреево ще бъде подобрен, за да се осигури по-ефективен контрол без значителни опашки от камиони. Пробите ще бъдат вземани за времето от 30 минути до 6 часа.
Преди 20 май 2022 г. монополът върху дезинфекцията на границата беше предоставен на частната фирма “Интерпред Еврологистик”, представлявана от Размиг Керопе Чакърян, известен като “Ами”. През 2022 г. тази фирма бе заменена от “Евролаб 2011”, собственикът на която, Васил Димитров, има връзки с издирвания от Интерпол за участие в организирана престъпност Христофорос Аманатидис-Таки.
Вашият коментар