Дългосрочна перспектива: Намаляване на разходите за пенсии до 2042 г. и предизвикателствата на застаряването на населението

Разходите за пенсии, които през 2023 година достигнаха 10,4% от БВП, няма да продължават да растат неограничено в бъдеще и след достигането на пиковата си стойност в следващите две години, ще започнат да намаляват. Според анализа на дългосрочните бюджетни перспективи, който включва въздействието на застаряването на населението и е част от одобрената от кабинета конвергентна програма за периода 2024-2027 година, пикът на разходите за пенсии ще бъде достигнат през 2026 година, когато те ще достигнат 11,3% от БВП. След този връх разходите за пенсии ще започнат да намаляват и ще достигнат най-ниска стойност през 2042 година, след което се очаква отново да започнат леко да растат.

За намаляване на разходите за пенсии след 2026 година ще оказват влияние няколко фактора. Броят на пенсионерите ще намалява както поради демографски причини, така и поради по-строгите условия за придобиване на право на пенсия. Освен това средният осигурителен доход ще нараства по-бързо от средната пенсия, поради механизма за осъвременяване на пенсиите. Разходите ще намаляват и заради общото намаляване на пенсиите на лицата, които се осигуряват и във втори стълб. Тази тенденция ще продължи до периода 2042-2050 година, когато плащанията по това перо ще достигнат най-ниско ниво от 9%, след което се очаква ръст до 9,6% в края на изследвания период – 2070 година.

В последните години политиката на увеличаване на пенсиите е довела до по-адекватен коефициент на заместване на дохода (съотношението на средната пенсия за трудова дейност към средния осигурителен доход на осигурените лица за съответната година). От 38,8% през 2019 година, брутният коефициент достига 54,3% през 2023 година. Очаква се в следващите няколко години той да продължи да расте до 56-57%. В дългосрочен план коефициентът на заместване на дохода отново е прогнозиран да падне на ниво около 40% заради ефекта от намаляването на основната пенсия поради осигуряването във втори стълб.

“Намалението в размера на пенсиите от първия стълб, отпуснати на жените, родени в началото на 1960 година, които придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст през 2023 година, е около 10.0 на сто. Този процент ще нараства, достигайки до около 25 на сто за пенсиите, отпуснати след 2050 година, тъй като целият осигурителен стаж на лицата, които ще се пенсионират тогава, ще обхваща периоди след 2001 година с осигуряване в универсален пенсионен фонд”, се посочва в анализа. За намаляване на коефициента на заместване на дохода допринася и действащото правило за осъвременяването им с процент, равен на сбора от 50% от нарастването на осигурителния доход и 50% от хармонизирания индекс на потребителските цени през предходната календарна година.

Пенсионната система ще се сблъска с сериозни предизвикателства поради демографските тенденции. Населението намалява и паралелно с това застарява. Очаква се това да доведе до нарастване на коефициента на възрастова зависимост. През 2023 г. на 100 лица между 15 и 64 г. са съответствали 34 лица на възраст над 65 г., очаква се през 2070 г. броят на възрастните да нарасне до 54 на 100 лица. Делът на населението в трудоспособна възраст ще намалява от около 64% до 57% в края на периода.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми