,

Цената на борба с тероризма

В днешния свят, в който тероризмът и авторитаризмът представляват сериозна заплаха, свободата и демокрацията се нуждаят от постоянна защита. Тази защита често е свързана с големи човешки и материални жертви. 

Пример за такава жертва е ситуацията в Израел. В началото на октомври палестинските терористи предприеха поредица от мащабни нападения срещу израелски градове и поселения. При тези атаки бяха убити и ранени десетки цивилни граждани, включително деца. В отговор на извършените действия Израел започна антитерористична операция, при която бяха убити стотици палестинци. В резултат на посочените събития се стигна до хуманитарна катастрофа. Хиляди палестинци бяха принудени да напуснат домовете си и да потърсят убежище в съседните държави. ЕС, който подкрепя стратегическата сигурност на Израел, сега трябва да поеме отговорност за тези бежанци. 

Тази ситуация ясно показва, че борбата за свобода и демокрация не може да бъде лесна и безболезнена. Тя винаги е свързана с риск и жертви. Но тази борба е необходима, за да се защитят ценностите и бъдещето на европейската цивилизация. 

Ръководителите на 27-те държави – членки на Европейския съюз, “категорично осъдиха бруталните и безразборни терористични нападения” от страна на палестинската радикална ислямистка групировка Хамас в Израел и “твърдо отбелязаха правото на Израел да се защитава в съответствие с хуманитарното и международното право пред лицето на такива жестоки и безразборни атаки”. 

Същевременно европейските лидери подчертаха важността на предоставянето на спешна хуманитарна помощ на цивилното население в ивицата Газа. “Важно е да се предотврати ескалация на ситуацията в региона. Оставаме привърженици на траен и устойчив мир, който се основава на решението за създаването на две държави. Подчертаваме необходимостта от широко взаимодействие с легитимните палестински власти, както и с регионалните и международните партньори, които могат да изиграят положителна роля за предотвратяване на по-нататъшна ескалация”, се казва в изявлението. 

Украйна е още един пример за това че свободата и демокрацията се постигат на висока цена. От 2014 г. насам страната се бори срещу руската агресия. В резултат на тази война загинаха хиляди украинци, а милиони бяха принудени да напуснат домовете си. 

Въпреки всички трудности, Украйна продължава да се съпротивлява и да се бори за свободата си. Тази борба е източник на вдъхновение за целия свят. Тя показва, че хората са готови да пожертват всичко в името на своите идеали.  

Важно е да се разбере, че именно радикални мюсюлмански организации, които получават финансова и военна подкрепа от Иран и Русия, започнаха терористичните атаки срещу Израел. При тези нападения са убити и ранени десетки хора, разрушена е инфраструктура и десетки хиляди палестинци са принудени да напуснат домовете си. В резултат на терора в Палестина започна хуманитарна катастрофа, която изисква решителни действия от страна на международната общност. 

Органите на ООН са длъжни да предоставят хуманитарна помощ на засегнатите палестинци. Международната общност трябва да окаже натиск върху Иран и Русия, тези страни да прекратят подкрепата си за терористични организации. Арабските лидери следва да поемат отговорността за прекратяване на терора и за намиране на мирно решение на конфликта между Израел и Палестина. Без решителни действия хуманитарната катастрофа в Палестина може да доведе до повече жертви и повече бежанци. 

За Израел настоящият конфликт е въпрос на оцеляване. Израел е заобиколен от враждебни държави, които се стремят да го унищожат. Израелската армия трябва да бъде постоянно нащрек, за да отразява вражески атаки. Борбата за съществуване на Израел е не само военна, но и политическа, тъй като страната се стреми към международно признание и сигурност. Обаче усилията на Ерусалим не винаги срещат разбиране от страна на международната общност.

Европа трябва да помогне на Израел в борбата му за оцеляване. Това ще предотврати разпространението на насилието и тероризма в Близкия изток. Единственото решение на еврейско-палестинския конфликт е мирно уреждане. Това обаче не е лесна задача. И двете страни в конфликта имат свои искания, които трудно могат да бъдат съгласувани. 

Необходимо е Европа да играе активна роля в постигането на мирно окончание на войната. Тя може да окаже натиск върху двете страни да направят отстъпки. Мирното разрешаване на еврейско-палестинския конфликт ще допринесе за стабилността в Близкия изток и ще бъде от полза за всички засегнати. Но от друга страна това ще помогне на Европа и света да съсредоточат усилията си върху борбата с истинската заплаха за целия свят, а именно режима на Путин, който все още води кървава война срещу Украйна и нейните цивилни граждани.

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *