Българските студенти отбелязват своя празник. През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса, свързан с това първото Висше училище в България да има “по-особен, свой празник”. На заседанието си от 2 ноември 1902 г. Академичният съвет на Висшето училище определя деня на просветителя св. Климент Охридски – 25 ноември (8 декември по нов стил), за свой празник и честван за първи път през 1903 г. По време на промени в календарната система и след 1944 г., денят на празника е претърпял някои промени в своята дата, преди да бъде възстановен през 1962 г.
Интересно е, че през 1968 г. с връщането на Юлианския календар от страна на Българската православна църква, денят на св. Климент Охридски се върна на 25 ноември, но Софийският университет решил да запази отделен празник на 8 декември.
Този исторически обзор предоставя интересен поглед върху значението и еволюцията на университетския празник в България.
Изключително е интересно да видим как различните направления и професии във висшето образование се отразяват в пазара на труда, както и как се развиват студентските успехи и интересите в различните университети. Най-новите данни за средния облагаем доход, безработицата и успеха на студентите предоставят ценна представа за образователната среда в страната.
Също така, забелязва се значителният ръст на дела на чуждестранните студенти в последното десетилетие, който може да бъде интерпретиран като отразяване на привлекателността на българските университети в глобален контекст.
Вашият коментар