Българският парадокс: Очакваме защита от НАТО и ЕС, но не вярваме, че могат да я осигурят

Българите очакват НАТО да защити страната от външни заплахи, тъй като голямата част от населението не вярва, че сме способни да се справим сами с потенциална агресия. Въпреки това в обществото преобладава скептично настроение относно това дали НАТО  и ЕС могат да гарантират сигурността, суверенитета и териториалната цялост на страната.

Това сочат данните на проучването “Личното усещане за сигурност на пълнолетните български граждани и очаквания към институциите, отговорни за сигурността в България”, направено от Националния център за парламентарни изследвания (НЦПИ) през ноември 2023 г.

Според изследването, само 36,1% считат, че НАТО може в значителна степен да защити страната ни. Приблизително същият процент (35,6%) считат, че пактът може да гарантира защита само в ограничен мащаб, докато 15,4% смятат, че въобще не може да предостави защита. По отношение на ЕС, доверието е още по-слабо, като само 31% изразяват силно доверие в съюза като източник на сигурност, а 55% са скептични.

Въпреки това, почти 48% отговарят, че очакват НАТО да защитава България при външни атаки. Този възглед се дължи на липсата на доверие към нашата собствена държава, като 73.5% смятат, че България не може да се защити самостоятелно. Същото количество хора вярват, че не можем да се справим и с голяма бежанска вълна.

Тези противоречиви виждания представляват сериозен проблем, който изследването не разглежда дълбоко. Открива се, че 92% от интервюираните българи разбират националната сигурност преди всичко като опазване на суверенитета и териториалната цялост на страната. Въпреки това, хората се надяват на външни гаранции, без обаче да изразяват особено доверие, че те ще изпълнят очакванията.

Заплахите от война, бежанци и тероризъм създават силни тревоги сред българите. За 69% войната в Украйна представлява проблем за националната сигурност, докато 54% гледат също така на конфликта в Газа. Това поражда сериозни страхове, че България може евентуално да пострада от бежанска вълна (73%), терористична атака (69,5%) и военна агресия (52,1%).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми