,

Българският банков сектор: Предизвикателства и перспективи на пътя към консолидация

След поредица от значителни сделки през предходните години, се предвижда продължаването на консолидацията в българския банков сектор. Това становище бе изразено от банкери, участвали в дискусия по време на ежегодната конференция “Банките и бизнесът”, организирана от “Капитал”.

“Ако искаш да си голям играч, размерът има огромно значение. Или трябва да станеш нишов играч. Това е дилемата, пред която банките днес се изправят”, заяви Питър Рубен, мениджър на “KBC груп” в България, председател на управителния съвет и главен изпълнителен директор на ОББ.

В глобален мащаб банките вървят към консолидация, но изискванията към големите банки са сериозни, напомни Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк. Тя отбеляза също, че капиталовите изисквания за институциите в България са най-малко 3% по-високи от средните нива за Европа.

Главния изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Пощенска банка Петя Димитрова вярва в консолидацията на пазара. През последната година Пощенска банка придоби бизнеса на “БНП Париба Лични финанси” и завърши вливането на Банка Пиреос в Пощенска през 2019 г. Димитрова отбеляза, че за мащабите на България и населението бройката от над 20 банки е излишна. “Ние сме отворени за консолидация, имаме подкрепа на мениджмънта и ще продължим това. Въпрос на преговори и цена е”, поясни тя. Стратегията на Пощенската банка включва органичен растеж, както и придобивания. “Искаме да сме от големите играчи на пазара и ще продължим в тази посока”, добави Димитрова.

Петър Славов, председател на надзорния съвет на Прокредит банк, отбеляза, че институцията е малък играч, но не е за продажба. “Аз също съм привърженик на процесите на консолидиране. Винаги трябва да се преценява в контекста на макроикономическите параметри доколко една инвестиция е смислена и подходяща”, коментира той. 

Освен това Славов подчерта, че инвестициите в технологии и хора винаги имат смисъл, а тези, които го пренебрегват, рискуват да се отдалечат от икономическия център и да се сблъскат с проблемите на периферията. “Според мен трябва да анализираме потенциалната консолидация в банковия сектор от тази гледна  точка”, добави той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *