България е на границата да покрие изискването за инфлация, показват актуалните данни на Евростат за този показател в Европейския съюз. Литва, Финландия и Италия са трите държави с най-ниски нива на инфлация, информира БНТ.
През декември годишната инфлация в България е 2,1%, а спрямо предходния месец цените са нараснали с 0,3%. Средната годишна стойност на инфлацията в страната достига 2,61%. Условие за изпълнение на критерия е тази стойност да не надвишава с повече от 1,5% средните нива в трите държави с най-ниски стойности. Към настоящия момент разликата е 0,14%.
Очаква се в рамките на две седмици правителството да отправи искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за специален конвергентен доклад.
През декември 2024 г. инфлацията в еврозоната е 2,4% на годишна база, като това съвпада с предварителните прогнози на Евростат. В рамките на месеца потребителските цени са се повишили с 0,2% спрямо ноември. В ЕС инфлацията е 2,7%, което е ръст спрямо отчетените 2,5% за ноември.
Най-ниските годишни инфлационни нива спрямо декември 2023 г. са регистрирани в Ирландия (1,0%), Италия (1,4%), както и в Люксембург, Финландия и Швеция (по 1,6%).
Най-високите стойности са отчетени в Румъния (5,5%), Унгария (4,8%) и Хърватия (4,5%). В сравнение с ноември годишната инфлация е спаднала в седем държави, запазила се е без промяна в една, а в деветнадесет е нараснала.
Приносът за годишната инфлация в еврозоната през декември основно идва от услугите (+1,78 процентни пункта), следвани от храни, алкохол и тютюн (+0,51 п.п.), неенергийни промишлени стоки (+0,13 п.п.) и енергия (+0,01 п.п.).
На месечна база инфлацията е 0,4% в еврозоната и 0,3% в ЕС. Най-голямо покачване на цените е отчетено в Ирландия (0,9%), както и в Австрия, Германия и Белгия (по 0,7%).
Дефлация на месечна база е регистрирана в седем държави от ЕС, като най-значителни намаления на цените са отчетени в Словакия (0,5%) и Малта (0,4%).
Вашият коментар