,

България, Румъния и Турция ще извършат съвместно прочистване на Черно море от мини

България, Румъния и Турция ще предприемат съвместна инициатива за сдържане на Русия в Черно море след нахлуването й в Украйна. Тези три членки на НАТО ще изпълнят съвместна операция в региона, фокусирайки се върху зоната, засегната от военния конфликт. Мисията е насочена към противодействие на минно-подводниците и ще има роля в ограничаване на агресивното поведение на Русия в Черно море.

Преди само няколко дни българското правителство обяви,че е одобрило споразумение за създаване на Противоминна военноморска група в Черно море – МСМ Black Sea, с участието на България, Румъния и Турция. Главната цел на групата ще бъде да осигури безопасност на морските маршрути и да се справи със заплахата от морски мини, произтичаща от руската агресия срещу Украйна.

Важно е да се отбележи, че дейността на групата не е насочена срещу други държави, а се очаква да подобри взаимодействието и добросъседските отношения между участниците. Това обаче няма да замени присъствието и дейностите на НАТО за възпиране и отбрана в Черно море, посочиха от правителствената пресслужба.

Споразумението за сътрудничество между България, Румъния и Турция включва и общ план за прочистване от плаващи мини на Черно море, което ще бъде подписано в Истанбул на 11 януари. Съобщава се, че инициативата засега включва само участващите страни, но се оставя възможност за разширяване на участието според необходимостта.

Турският министър на отбраната Яшар Гюлер посочва, че в резултат на войната между Русия и Украйна, мини са били поставени в украински и руски пристанища, но понякога те се откъсват от котвите си и с помощта на теченията достигат нашите проливи. Поради тази причина миночистачите ще извършват постоянни патрули в зоната, където свършва морската граница на Румъния

Трябва да се отбележи, че няколко дни преди Румъния вече е посрещнала военен миночистач, който ще стане част от общите усилия с България и Турция за прочистване на Черно море от мини. Миночистачът M 270 Sublieutenant Ion Ghiculescu на румънските военноморски сили е първият от двата миночистача, придобити по силата на междуправителственото споразумение, сключено между Румъния и Великобритания. 

Също така Великобритания обяви, че ще предостави два специализирани кораба срещу морски мини на украинския флот, създавайки нова морска отбранителна коалиция за подпомагане на Украйна.

Паралелно с това, САЩ представиха законопроекти в Конгреса през март 2023 г., които целят подобряване на сигурността в Черно море, включително с постоянно военно присъствие на източния фланг на НАТО и подкрепа за регионалните партньори. Бъдещата стратегия включва и насърчаване на свобода на корабоплаването за по-голяма сигурност и икономически достъп до Черно море.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *