“Не се фокусирам върху датата, а на значимостта през 2025 г. за България да бъде в еврозоната, което е реалистично.” Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева по време на брифинг в София, коментирайки вероятността България да присъедини към еврозоната от 1 януари 2025 г.
Франция и Германия подкрепят Кристалина Георгиева за оставане на поста начело на МВФ.
“Разбираме, че за България е важно да стане част от еврозоната, което е основателно, защото това би подобрило конкурентоспособността на икономиката, намалило би разходите за транзакции в търговията и финансовия сектор, увеличило би привлекателността на страната за някои отрасли и улеснило привличането на инвестиции”, посочи Георгиева.
Според нея всичко се прави, за да България да изпълни всички изисквания за членство в еврозоната до края на годината.
“Смятам, че страната има добри възможности да ги изпълни до края на годината, което би означавало, че през следващата година в някой момент тя може да стане член на еврозоната”, добави Кристалина Георгиева.
Георгиева разговаря с президента Румен Радев, като обсъдиха икономическото положение и инфлацията.
“Препоръчваме на българското правителство да бъде изключително внимателно при употребата на инструментите, които има на разположение и които влияят на цените, не само с оглед на присъединяването към еврозоната, но и защото, както всички знаем, инфлацията е като данък върху доходите на хората и особено тежко засяга по-слабите обществени слоеве, тук и в целия свят”, подчерта управляващият директор на МВФ.
“България успя да запази позитивен икономически растеж и през миналата, и през текущата година. Прогнозите за тази година са около 2,7 процента”, отбеляза тя и посочи, че повече информация по темата ще бъде предоставена на 19 март, след като експертната мисия на МВФ завърши посещението си у нас.
“Също така очакваме инфлацията да спадне под 4 процента до края на годината”, добави Георгиева.
“България се справя много добре, с изключение на инфлацията, която не е наше създание. Ние сме застрашени от растежа на цените поради двата последователни шока – пандемията, която засегна движението на стоки и функционирането на световната икономика, и войната в Украйна, която е значителен фактор за Европа, включително и за България, поради силното въздействие върху цените на енергийните източници.”
Вашият коментар