Колкото и да се опитва Румен Радев да се дистанцира от помощта за Украйна във войната срещу агресора РФ, българското общество остава на страната на политиката на Запада на подкрепа за Киев в защитата на територията му.
На петъчното си заседание българският парламент преодоля ветото на президента Румен Радев върху споразумението за доставка на бронетранспортьори за Украйна. Общо 162 български депутати гласуваха отново в подкрепа на законопроекта за ратифициране на споразумението, против бяха 55.
Представителите на проруските сили, с типичния си маниер, разкритикуваха решението бронираните машини да бъдат предадени на Украйна, повтаряйки тезата на президента, че БТР-ите могат да бъдат използвани за охрана на българската граница. В същото време от партия ГЕРБ логично и адекватно заявиха, че България защитава националните си интереси, като помага на Украйна.
Доста положителна новина както за Украйна, така и за нейните западни партньори. Тези 100 БТР-а не са в най-добро състояние, но част от тях ще бъдат донори на резервни части за техниката на ВСУ, някои ще бъдат възстановени от Киев и предадени на военните части, а част от тях ще се превърнт в обикновени, но много необходими “бронирани” превозни средства за медицинска евакуация на военнослужещи.
Също така, както стана известно онзи ден, Комисията по отбрана към българското Народно събрание подкрепи решение за предаването на преносими зенитно-ракетни комплекси (ПЗРК) и зенитни ракети от различни типове на Украйна за укрепване на нейната противовъздушната отбрана. Решението беше подкрепено от 11 членове на парламентарната комисия на извънредно заседание в четвъртък, 7 декември.
Става дума за остарели и с отбаднала необходимост средства за противовъздушна отбрана – ПЗРК и противовъздушни ракети от различни типове. България твърди, че Украйна има възможност да върне в експлоатация неизправните ракети. “За разлика от България, Украйна заяви, че има възможност да приеме на въоръжение такива дефектни боеприпаси и да ги въведе на въоръжение в украинската армия”, заяви българската страна. Предложението за предаване на средства за противовъздушна отбрана е част от проекторешението за допълнителна военна помощ за Украйна, което партиите от българската правителствена коалиция представиха в четвъртък. В него се казва, че България ще определи излишното количество въоръжение и техника, необходими за окомплектоване на военновременните формирования, и ще подготви предложение за предоставяне на това въоръжение и техника на Украйна.
В най-скоро време предстоят и преговори с правителствата на държавите – членки на НАТО, за разполагане на зенитни и противокорабни ракетни комплекси на Северноатлантическия алианс с цел укрепване на отбранителните способности на България.
Просто зашеметяващо е, че въпреки проруските позиции на някои политици в страната, Народното събрание на България одобри предоставянето на допълнителна военна помощ на Украйна, възможността за използване на българското въздушно пространство за обучение на украински пилоти на F-16, както и разрешаването на ограничен брой украински военни да преминават транзитно или да остават в България за обучение.
Съответното решение беше подкрепено от 145 народни представители, други 55 бяха против, а седем се въздържаха. Очаквано, прокремълската партия на малцинството “Възраждане” и Българската социалистическа партия бяха категорично против.
Отбелязва се, че допълнителната военна помощ включва предоставяне от България на Украйна на стари, с отпаднала необходимост ракети за противовъздушна отбрана. Резолюцията призовава българското министерство на отбраната да предприеме мерки за присъединяване към коалиция от държави, участващи в развитието на капацитета на Украйна за въвеждане в експлоатация на очакваните от нея F-16, включително чрез съвместно обучение на украински пилоти и използване на въздушното пространство на страната.
Като цяло България е “интересна” страна: тя не пусна самолета на Лавров през въздушното си пространство заради санкциите на ЕС срещу Захарова и няколко членове на екипажа, но в същото време България помогна на Русия да спечели 1 млрд. евро от петрол, заобикаляйки същите санкции на ЕС. Това е добър пример за двуполюсна държава, в която президентът е за РФ, както и много представители на едрия бизнес, но успя да сформира дясна, проукраинска коалиция в парламента. Аргументите на президента срещу прехвърлянето на техниката бяха, че БТР-ите трябвало да охраняват границата. Но парламентът реално разбира къде е по-важно сега да се защитава границата от нахлуване на агресори.
Дмитро Колев, специално за ФАР
Вашият коментар