,

Авиокатастрофа в Иран: Гибел на високопоставени политици, която всички “изкривяват” в своя полза

Хеликоптерната катастрофа, при която загинаха иранският президент Ибрахим Раиси, външният министър Хосейн Амир Абдолахиан и тяхното обкръжение, повдига много въпроси в чуждестранните медии. Един турски вестник обръща внимание на факта, че са пътували три хеликоптера с официални лица, но само този с Раиси се е разбил. Изненадващо е и това, че в продължение на часове не са могли да открият хеликоптера, който е пътувал в конвой с други два.

Според вестника, турският безпилотен самолет Bayraktar Akıncı, който дошъл да помогне в издирването, не могъл да намери нищо през първите 45 минути, въпреки че следвал маршрута на хеликоптера на Раиси. Оказало се обаче, че по време на полета той се е отклонил от курса и е паднал далеч от одобрения маршрут.

Освен това списъкът на пътниците на хеликоптера е бил променен в последния момент преди полета. Планирано е било министърът на външните работи Абдулахиан и губернаторът на Тебриз Малик Рахмети да пътуват заедно с хеликоптер номер 2. Най-накрая генералът от Революционната гвардия, заедно с тебризкия представител на религиозния лидер Али Хаменей, Мохамед Али ал-Хашем, са се качили на друг хеликоптер.

Пилотите, които трябваше да превозят президента Раиси до дома му, първо бяха наети от летателния състав на Революционната гвардия, но след това по някаква причина бяха заменени с пилоти от армията. Вместо нови хеликоптери руско производство, по някаква причина са били избрани 30-годишни американски Bell 212. В Иран, който не може да купува самолети и резервни части поради ембаргото, подобни инциденти се случват често по причина използване на стари машини. Според оценки на турското издание въоръжените сили на Иран имат на разположение 10 такива хеликоптера. Освен това хеликоптерът е бил оборудван не само със стандартния GPS модул и транспондер, но и със специална система, която осигурява 72-часова непрекъснатост на сигнала. Въпреки това не е било възможно да се определи местоположението на хеликоптера веднага. Официалният Иран призна основната версия на катастрофа техническа неизправност на хеликоптера.

Смъртта на иранския президент миналата неделя сложи край на нарастващите спекулации дали той ще замени на поста върховен лидер 85-годишния аятолах Али Хаменей, чието здраве отдавна е обект на интензивно наблюдение. През последните години аятолах “инвестира огромна енергия и време” в подготовката на Раиси – в частност като го назначи на ключови постове и ръководи президентските избори през 2021 г., за да осигури победата му. Ето защо смъртта на Раиси е “шок както за текущото управление на иранското правителство, така и за дългосрочната стратегия на режима на Хаменей”, заявяви Институтът за изучаване на война (ISW).

Трагичната съдба на иранския президент, който е привърженик на твърдата позиция за управление на страната, обаче няма да промени посоката на иранската политика или да разтърси съществено Ислямската република. Смъртта му ще подложи на изпитание системата като цяло, в която консервативните твърдолинейници доминират във всички клонове на властта, както изборни, така и назначавани.

През следващите дни и седмици от страна на иранския режим се очаква да бъдат попълнени няколко вакантни ключови позиции. Това би могло да даде представа за това как Хаменей и другите фракции на властта в Иран виждат приемствеността след смъртта на Раиси. Съветът на експертите, контролираният от режима орган, който отговаря за избора на върховен лидер, трябва да избере ръководния си орган на 21 май. Този съвет включва председател и заместник-председател – постове, които сега са свободни. Досега Раиси беше заместник-председател на съвета. На 27 май парламентът също трябва да избере нов председател. Освен това на 28 юни в Иран ще се проведат президентски избори.

Ако обобщим всичко, което се случи, трябва да признаем дълбокото подценяване на човешкия фактор, който има много по-голямо влияние върху световния ред, отколкото обикновено се смята. Няма смисъл да се търсят “следи” от конспирации и тайни планове, тъй като това води само до спекулации, които влошават ситуацията на дипломатическата арена. И сега Иран ще се сблъсне с последиците от човешкия фактор – една от най-непредсказуемите сили в света.

Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *