Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел е на официално еднодневно посещение в Арабската република Египет днес, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това е първото такова посещение на български външен министър в Египет за период от близо 12 години. Целта на визитата е да се развие и задълбочи сътрудничеството между двете държави, като основните акценти са върху търговско-икономическите връзки в областите на енергетиката, транспорта, отбраната, иновациите, туризма и хранително-вкусовата промишленост.
Допълнително към Мария Габриел, в делегацията участват министърът на отбраната Тодор Тагарев, министърът на енергетиката Румен Радев, министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева.
През 2026 година ще се отбележат 100 години от установяването на дипломатически отношения между България и Египет, което е повод за повишаване на сътрудничеството до равнище на стратегическо партньорство, както посочват от МВнР.
Подписването на няколко двустранни меморандума се очаква да бъде осъществено по време на посещението.
Също така, по време на визитата ще се проведе първото заседание на Съвместната комисия за сътрудничество (СКС), която ще бъде председателствана от министрите на външните работи на двете страни.
През 2018 година, по време на посещението на министъра на външните работи на Египет Самех Шукри в България, двете страни подписаха споразумение за създаване на Съвместна комисия за сътрудничество, с цел да се установи подходяща рамка за координация на политическите насоки на българо-египетските отношения и да се следи изпълнението на споразуменията и програмите за сътрудничество между двете страни. СКС ще бъде ръководена от министрите на външните работи на двете страни.
Българската телеграфна агенция напомня, че в края на януари тази година Мария Габриел се срещна с министъра на външните работи на Египет Самех Шукри по време на срещата на министрите на външните работи на страните от ЕС в Брюксел, Белгия. По това време двамата обсъдиха сътрудничеството между България и Египет в области като иновации, възобновяеми енергийни източници, водород, продоволствена сигурност, транспорт и туризъм. Темата за обсъждане бе и ситуацията в Близкия Изток.
На 7 февруари Министерският съвет на България одобри споразумението между България и Египет за морско търговско корабоплаване, което се очаква да бъде подписано от министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков по време на днешното посещение в Египет. Този нов междуправителствен документ ще замени действащото споразумение от 1969 година и ще спомогне за повишаване на търговията и задълбочаване на сътрудничеството между двата държави.
Министерският съвет одобри споразумението между България и Египет за взаимно освобождаване от изискванията за визи за краткосрочно пребиваване на гражданите с дипломатически и служебни паспорти. Тази инициатива се насочва към стимулиране на политическия диалог и укрепване на бизнес контактите между двата държави.
По време на визитата на Мария Габриел се очаква също така среща с българската общност.
Дипломатическите отношения между България и Египет
Египет е първата арабска държава, с която България установява дипломатически отношения, и най-големият икономически и търговски партньор на страната ни в региона на Близкия изток и Африка. Дипломатическите отношения между двете страни започват на 3 февруари 1926 г., когато българското правителство дава съгласието си на поканата от Египет за акредитиране на свой извънреден пратеник и пълномощен министър в България. Отношенията са прекъснати през 1942 г., но възстановени през 1947 г. Дипломатическите отношения се подобряват и през 1958 г. се повишават до ранг на посолства. Въпреки временните спирания, отношенията се укрепват и днес.
На 13 декември 2023 г., президентът Румен Радев удостоява посланика на Египет Халед Ибрахим Емара с орден „Мадарски конник“ първа степен за неговия принос за развитието на двустранните отношения между България и Египет.
Египет е ключов партньор за България в Близкия изток и Африка. Географската близост и историческите връзки играят важна роля за развитието на двустранните търговско-икономически взаимоотношения. Египет разполага с развиваща се икономика и модернизиращ се енергиен сектор, който представлява потенциал за износ на енергийни ресурси за Европа.
През 2022 г. търговските обмени между България и Египет достигат 828,34 млн. щ. д., като се отбелязва ръст от почти 40 процента спрямо предходната година. Износът от България е на стойност 567,9 млн. щ. д., като този показател се увеличава с почти 100 процента спрямо предходната година. В същото време вносът от Египет намалява със 16,7 процента.
През първите пет месеца на 2023 г. двустранната търговия продължава да нараства, достигайки 392,05 млн. щ. д., което представлява ръст от 36 процента спрямо същия период на 2022 г. Износът от България за същия период е на стойност 233,03 млн. щ. д., като се отчита ръст от близо 16 процента. Вносът от Египет също нараства с 83 процента спрямо предходната година.
Обемът на двустранната търговия през 2023 г. превишава един милиард евро, като има огромен потенциал за допълнително разширяване и диверсификация. В областта на инвестициите, през 1998 г. е подписан Договор между България и Египет за взаимно насърчаване и защита на инвестициите, който е хармонизиран с европейското законодателство и предоставя допълнителни възможности за развитие на инвестиционното сътрудничество между двете страни.
Вашият коментар