,

Повратната зима на втората година от пълномащабната война на Русия срещу света: Украйна се държи, Западът се “събужда”

С настъпването на зимата войната в Украйна навлезе в нова фаза. По-рано беше съобщено, че боевете вече са влезли в продължителна фаза. През ноември главнокомандващият на ВСУ генерал Валерий Залужний коментира причините за бавното контранастъпление на Украйна и липсата на резултати, каквито Западът би искал да види. В своя статия за The Economist той отбеляза, че сегашното ниво на технологично оборудване не позволява по-бърз напредък, а характерът на бойните действия напомня по-скоро фронтовите действия от Първата световна война. 

Трябва да има разбирането, че в настоящата ситуация е нереално нито една от страните да пробие отбранителната линия на противника. В коментара си Залужний назова елементите, от чието изпълнение зависи украинския пробив: средства за РЕБ, разузнавателни безпилотни летателни апарати, артилерийски системи и снаряди за тях, системи за противовъздушна/противоракетна отбрана и авиация. Нито една страна в момента няма да може да обезпечи Киев с всички тези средства в необходимите количества. Ето защо ВСУ ще бъде в тази продължителна фаза до някои количествени и качествени промени в набавянето на тези средства. Да, това не е добра новина за Запада, но положителната е, че ВС на РФ също не разполагат с необходимите ресурси за настъплението си.

На първо място, ВСУ ще трябва да бъдат готови да отблъснат руските атаки по цялата демаркационна линия. Трябва да се отчита и необходимостта от изграждане на укрепления на север и на изток, за които говори в обръщението си президентът на Украйна. Това е необходимо, за да се попречи на руските въоръжени сили да се опитат отново да започнат настъпление на широк фронт. До пролетта ВСУ трябва да приведат в ред войските си, да възстановят техниката и личния състав. Това е новата фаза на войната, която ще продължи до края на зимата. 

Напоследък руското командване се стремеше на всяка цена да изземе инициативата и да постигне успехи на фронта. Опитите обаче се оказаха неуспешни. В продължение на повече от три месеца руските въоръжени сили се опитваха да превземат полуразрушената Авдеевка, понасяйки колосални загуби в личен състав и техника. На свой ред плацдармът на украинските отбранителни сили на десния бряг на Днипро край Кринки се превърна в истински капан за руснаците. Там вече са унищожени доста руски щурмови групи. Половината зима вече мина, а руските ракетни атаки в украинския тил не постигнаха нищо. Кампанията на Кремъл за тероризиране на цивилното население и инфраструктурата отново е неефективна, както и миналата година. 

Въпреки това зимната кампания на фронта, както и 2024 г. като цяло, ще бъде трудна за Силите за отбрана на Украйна, като позициите им на бойното поле може да се променят през следващите месеци. В същото време е малко вероятно и Русия да удържи големи победи, въпреки настоящите си предимства. Тези заключения публикува американското издание The Wall Street Journal.

Експертите съветват официален Киев да подобри мобилизацията и подготовката на войските си, да се откаже от настъплението и да укрепи отбранителните си линии. Авторът на материала Маркъс Уокър подчертава, че скоро ще започне третата година от пълномащабната война на Русия срещу Украйна – и Москва има предимство на военния, политическия и икономическия фронт. Както и много повече хора, за попълване на армията ѝ. Той смята, че Путин милитаризира руската икономика, като използва високите приходи от продажба на нефт, заобикаляйки санкциите. А политическата парализа в САЩ и Европа заплашва доставките на оръжие и парите, от които зависи оцеляването на Украйна. 

“Объркването на Запада и нарастващото ангажиране на човешки и индустриални ресурси на Русия във войната показват, че тази година ще бъде трудна за отбраната на Украйна. Но ограничените офанзивни възможности на руската армия – както бе демонстрирано в изтощителната битка за Авдеевка – предполагат, че е по-вероятно тя да спечели малки победи, отколкото да постигне пробив. Путин все още е далеч от завладяването на украинските региони, за които претендира Русия, да не говорим за постигането на основната му цел – завладяването на Украйна, чието съществуване като независима национална държава той определи като историческа аномалия”, пише Уокър.

Майкъл Кофман, старши научен сътрудник във фонда на Карнеги за международен мир, казва, че материалните предимства през 2024 г. ще бъдат предимно на страната на Русия, но те не изглеждат достатъчно решаващи, за да може РФ да постигне политическите си цели. “Би било погрешно да се каже, че Русия ще спечели войната. Въпреки това, ако през следващата година не бъде направен правилният избор по отношение на подхода към Украйна и западните ресурси, перспективите за успех на Украйна изглеждат трудно постижими”, прогнозира г-н Кофман.

Според изданието “военната безизходица” на фронтовата линия в Украйна било засилвало мнението в Германия, че прекратяването на огъня и преговорите с Москва биха били в интерес на Украйна. При това Западът е предприел само ограничени стъпки за увеличаване на военното производство и е забавил въоръжаването на Украйна, докато Русия е увеличила производството на безпилотни самолети и през есента е получила един милион снаряда от Северна Корея. В същото време снаряди от Южна Корея помогнаха на украинската артилерия да постигне паритет с руските сили за определен период от 2023 г., но сега украинските сили отново са в неизгодно положение, пише WSJ. 

Но според украински офицери и западни експерти, изтощените украински сили все още могат да организират ефективна отбрана по протежение на фронтовата линия, ако мобилизират ресурсите си, като ограничат Русия само до локални придобивки. Украинското Министерство на отбраната планира да изгради нови отбранителни укрепления, след като видя колко ефективни бяха руските укрепления в Южна Украйна това лято. “Следващата година може да бъде ползотворно използвана като година на строителство за възстановяване на украинската армия”, казва анализаторът Кофман. Според него Киев трябва да подобри мобилизацията и обучението на войските си и да укрепи линиите си. “Ако това не се случи, следващата година може да се окаже повратна точка, след която Украйна ще се оказва във все по-неблагоприятно положение”, прогнозира той. 

Въпреки това основният момент в развитието на способността на ВСУ да се бори с такава голяма държава като Руската Федерация е, че украинските отбранителни сили демонстрират способността си да унищожават дори отдалечени и сложни цели на сушата, в морето и във въздуха: щабове, кораби и самолети. Продължавайки тактиката на “хиляда малки разреза”, Киев бавно принуждава Москва да премести критично необходимите ѝ складове и щабове дълбоко в РФ, като по този начин многократно затруднява логистичните вериги на ВС на РФ. 

Зимната кампания се характеризира с позиционни сражения, война на изтощение, активни контрабатарейни мерки и борба с логистичните вериги. Всяка от страните се опитва да нанесе на противника възможно най-големи щети и загуби. И сега, повече от всякога, Украйна се нуждае от постоянна и активна помощ от Запада под формата на оръжие и техника. Празните изявления на европейските лидери са стандарт, от който е време ЕС и НАТО да се избавят. Критичният момент вече е настъпил, когато всеки час от борбата на Украйна за оцеляването на собствената ѝ нация и за сигурността на Европа е от значение.

Превод: Desislava Jovanovich
Дмитро Колев, специално за ФАР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ние сме в социалните мрежи

Теми