, ,

Мигрантският натиск на границата между България и Турция: за кого е изгодна тази дестабилизация?

През 2024 г. пред България, като външна граница на ЕС, стои предизвикателството с вълната от мигранти, като най-натоварена е  българо-турската граница, където се осъществява над 99 % от общия миграционен натиск
От Гранична полиция съобщиха, че през 2023 година опитите за незаконно влизане на мигранти през българо-турската граница са се увеличили с 10% в сравнение с 2022 година. Граничните полицаи са задържали 1729 незаконни мигранти – най-много е броят на гражданите на Сирия – 920, Мароко – 270, Афганистан – 249, Ирак – 105 и др. Предотвратени са над 178 200 опита на мигранти да преминат незаконно от Турция в България. Те са се завърнали самостоятелно във вътрешността на съседната държава, след като са установили наличието на български патрули и постове по линията на границата. 

През периода 1 януари – 31 декември 2023 г. опитите на граждани на трети страни да преминат незаконно от Гърция в България са с 86% по-малко в сравнение с 2022 г. Българските гранични полицаи са задържали 39 незаконни мигранти при влизане в страната. За същия период на българо-румънска границата са задържани 256 граждани на трети страни.

За периода са задържани и 2528 граждани на трети страни при опит за незаконно преминаване на границите на изход от България. Сред тях най-голям е броят на гражданите на Сирия, Афганистан, Мароко, Ирак.

Най-натоварена на изход остана българо-сръбската граница, където са задържани 88% от лицата, предприемащи опити за нелегално преминаване. През миналата година на българо-сръбската граница при опит да излязат незаконно са задържани 2227 граждани на трети страни.

Като цяло Европа е изправена пред нова вълна от мигрантска криза. Терминът “криза” по отношение на бежанците и нелегалните мигранти беше използван за първи път през април 2015 г., когато в Средиземно море се случи първата серия от големи морски катастрофи. През същата година само между 13 и 20 април най-малко пет лодки, превозващи повече от 1200 мигранти от Африка, се повредиха и потънаха по пътя си към Европа. За цялата 2015 г. в Средиземно море са загинали около 2600 мигранти, с което общият брой на удавените от 2000 г. насам е достигнал около 22 000. 

Мигрантите от Африка (както и от Близкия изток и Южна Азия) непрекъснато се опитват да прекосят Средиземно море с различни плавателни средства, често твърде стари и без никакво спасително оборудване, за да достигнат бреговете на европейските държави, главно Испания, Италия и Гърция, откъдето след това продължават на север.

На този фон на 20 декември Европейският съюз постигна съгласие по новите правила за прием на мигранти. Според авторите на документа те ще спомогнат за по-равномерното разпределение на търсещите убежище в европейските държави, и вероятно ще намалят броя на тези, чиито молби ще бъдат приети. Правозащитни организации изразиха загриженост, че това ще доведе до влошаване на положението на търсещите убежище в европейските страни. Съгласно Новия пакт за миграцията и убежището страните от ЕС ще разполагат с единна база данни за мигрантите, наречена Евродак, в която ще бъдат вписвани всички новопристигнали. Тази база данни, която включва биометрични и други лични данни, ще се използва за отсяване на онези, на които Европа вече е отказала убежище. 

Кризата с мигрантите ще се задълбочава, защото военните хунти нямат никакви успехи в борбата срещу сепаратизма и тероризма, нямат проекти за национално помирение, нито ясни икономически и социални програми. Между другото, не само хунтите – дългогодишните авторитарни африкански режими с несменяеми управници също напоследък принуждават все повече свои граждани да бягат на север. И тука трябва да си спомним за коя държава винаги е представлявало голям интерес овладяването на властта чрез “прокси” режими в Африка и Близкия изток, където се появяват повечето от тези хунти.

Вече се появяват съобщения, че през 2025 г. българо-турската граница ще стане най-натоварената в света. Трафикът на хора през границите на страната е намалял наполовина от средата на годината, заяви пред bTV главен комисар Явор Серафимов, ръководител на Главна дирекция “Борба с организираната престъпност”. Това е причината за последния положителен доклад на Европейската комисия за присъединяването на България към Шенген.

“Няма граница в света, която да не може да бъде преодоляна. Сухопътната граница между България и Турция е втората най-натоварена в света и първата в Европа. Тенденцията е, че през 2025 г. тя ще бъде най-натоварената в света”, каза Серафимов. – “В началото на годината беше съобщено, че има 50-процентно увеличение на броя на мигрантите в сравнение с 2022 година. Имаше дни с по 1500 задържани лица. Но през септември кривата се промени. Отливът беше очакван, защото вече не е лесно да се премине през вътрешността на страната. На границите с Румъния и Сърбия има контролно-пропускателни пунктове и се провеждат акции. В момента каналите за трафик се пренасочват през Гърция и Северна Македония”, коментира Серафимов.

Русия винаги е проявявала специален интерес към проблема с незаконната миграция в Европа. Още през 80-те години на миналия век, по време на Студената война, Съветският съюз използваше незаконните мигранти като инструмент за хибридна война срещу Запада. В частност Москва подкрепяше нелегалните имигранти от Източна Европа, които се опитваха да достигнат до Съединените щати. През последните години Русия отново увеличи усилията си да използва незаконната миграция, за да дестабилизира Европа. През 2015 г., на фона на войната в Сирия, Москва насърчи потока от сирийски бежанци към Европа. През 2022 г. и 2023 г. Русия използва Беларус, за да организира потока от нелегални мигранти от Близкия изток към балтийските държави и Полша. 

Атаките от нелегални мигранти на българската граница са продължение на тази тенденция. Москва очевидно очаква тези нападения да създадат допълнително напрежение в Европа и да застрашат единството на Европейския съюз. Кремъл разглежда незаконната миграция като ефективен инструмент за постигане на своите политически цели. Нелегалните мигранти представляват сериозен проблем за европейските държави, тъй като натоварват социалната инфраструктура, увеличават риска от тероризъм и престъпност и допринасят за социалното напрежение.

Разбирайки това, Русия се стреми да използва незаконната миграция, за да дестабилизира Европа и да отслаби влиянието й в света. Москва очаква, че като създаде проблем с нелегалната миграция, ще успее да принуди европейските държави да преместят погледа си от театъра на войната, която тя разпалва, към проблема с миграцията. Подобна тактика вече видяхме в Конгреса на САЩ при отлагането на помощта за Украйна заради граничните проблеми. Във връзка с изострянето на ситуацията на американско-мексиканската граница някои американски политици призовават помощта за Украйна да бъде пренасочена към решаване на проблема с нелегалната миграция.

Превод: Desislava Jovanovich
Автор: Людмила Балканова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *